Kiedy 13 września 2011 r., po ponad dwóch latach oczekiwania, Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie regulujące kwestię tzw. podatku od wyrobisk, środowiska górnicze odetchnęły z ulgą...
Wyrok przeciął bowiem trwający kilkanaście lat spór pomiędzy gminami a branżą górniczą, dotyczący opodatkowania podatkiem od nieruchomości podziemnych wyrobisk górniczych.
Jak szacowała wówczas Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa, obciążenie podziemnych wyrobisk kopalń podatkiem od nieruchomości oznaczałoby konieczność zapłaty gminom przez górnicze firmy kwoty sięgającej niemal 1,5 mld zł.
Przełomem w sporze było toczące się przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach postępowanie, dotyczące opodatkowania wyrobisk górniczych, ze skargi Jastrzębskiej Spółki Węglowej. WSA w Gliwicach skierował pytanie prawne do Trybunału Konstytucyjnego co do zgodności przepisów definiujących pojęcie budowli w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych z Konstytucją RP. Z sentencji wyroku wydanego przez TK wynika, że przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, definiujące pojęcie budowli, są zgodne z Konstytucją pod warunkiem takiego ich rozumienia, że nie odnoszą się do podziemnych wyrobisk górniczych, ale mogą odnosić się do obiektów i urządzeń zlokalizowanych w tych wyrobiskach.
Niestety, to osiągnięte z wielkim wysiłkiem status quo lada chwila może zostać zachwiane. Wszystko za sprawą poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Projekt, pod którym podpisali się przede wszystkim posłowie Twojego Ruchu, ale także kilku posłów PSL i SLD, trafił do sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej i znajduje się obecnie w trakcie konsultacji. Jeśli proponowane przez posłów zmiany weszłyby w życie, wysokość podatku od nieruchomości, odprowadzonego przez każdą ze spółek węglowych w latach 2015-2020, wzrosłaby przeciętnie o ponad 500 mln zł.
Zmiana ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw zachwieje równowagę w sprawie opodatkowania wyrobisk, osiągniętą po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2011 roku.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Moim skromnym zdaniem super pomysł a ile szkód wyrządziły kopalnie swoim nieodpowiedzialnym fedrowaniem, domy i bloki poniszczone, dziury w jezdniach i chodnikach, popekane szkoły i koscioły. Niech płacą ile wlezie, zerolitości dla niszczycieli
chcą zarżnąć kopalnie jak tylko się da, wiedzą dobrze jaki jest problem w Kompanii nie ma pieniędzy ale mimo to Panowie z Twojego Ruchu Polikota, SLD i PSL za nic mają te problemy. Na dolnym sląsku podatek od kopalni metalicznych zażyna KGHM i już tam proszą aby od niego odstąpić. A politycy nic się nie nauczyli dalej tylko ciągnąć kapuche, utopić koplnie, póki jeszcze daje kasę a samemu nic nie potrafią wymyślić żeby wpłynąć na to by "żyło się lepiej", potem siępodwyższy podatki bo gaz z rosji taki drogi, specjalnie dla polaków, wiadomo.
nie powinno się nic placić gminom jedynie mozna usuwać szkody,ciekawe co powie jakiś tam prezydent,burmistrz czy jeszcze jakiś bezproduktywny jak kopalnia padnie a mieszkańcy stracą prace ,wtedy albo ucieknie do warszawy albo europarlamentu jak każdy komu grunt się pali pod nogami.