Od kilku dni nowego roku na stronach internetowych Państwowego Instytutu Geologicznego oraz w wersji drukowanej dostępna jest obszerna informacja w języku angielskim o zasobach mineralnych naszego kraju według stanu, który zaistniał w latach 2008-2012. Jest to już 16. tom tego rodzaju publikacji wydanej przez PIG. Zawiera ona szerokie i wyczerpujące dane dotyczące informacji o poszukiwaniach, złożach oraz ich stanie prawnym i gospodarczym.
Jest to materiał uzupełniający i znacznie poszerzony w stosunku do sformalizowanego kształtu corocznego oficjalnego dokumentu rządowego, sporządzanego w języku polskim również przez tę instytucję, którym jest "Bilans zasobów złóż kopalin w Polsce wg stanu na dzień 31.12.2012.".
Opracowanie "Mineral Yearbook of Poland" zawiera kompletne wiadomości na temat 12 945 złóż. Dotyczą one 100 surowców mineralnych, które przedstawione są w postaci tabel uzupełnionych tekstami opisowymi.
Kopaliny podzielone są na grupy na podstawie ich przydatności surowcowej. Wewnątrz grup dane prezentowane są w układzie administracyjnym lub - jak w przypadku złóż węgla kamiennego oraz złóż ropy naftowej i gazu ziemnego - w podziale regionalnym. Obok danych dotyczących bazy zasobowej krajowych złóż kopalin opisano możliwości jej rozwoju, wskazano przykłady zastosowania surowców, przedstawiono analizy obecnego poziomu zapotrzebowania i prognozy na przyszłość, a także podano stan międzynarodowej wymiany handlowej surowcami mineralnymi.
Uzupełnieniem tekstowego kompendium wiedzy o polskich surowcach mineralnych jest komplet map, prezentujących rozmieszczenie złóż objętych własnością górniczą oraz innych ważniejszych grup kopalin.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.