Amerykański koncern Chevron poinformował, że w 2016 roku planuje rozpocząć wydobycie ze złoża Alder w brytyjskiej strefie Morza Północnego. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że złoże to było jednym z pierwszych odkryć węglowodorów na Morzu Północnym.
Odkryte w 1975 roku złoże Alder stanowiło od początku poważne wyzwanie dla geologów ze względu na wysokie ciśnienie oraz wysoką temperaturę. Pod koniec lat 80. i na początku lat 90. wykonano na terenie złoża cztery odwierty rozpoznawcze.
Dopiero istotny postęp w zakresie technologii wierceń podmorskich wraz z ostatnimi decyzjami podatkowymi rządu brytyjskiego sprawił, że rozpoczęcie wydobycia ze złoża Alder mogło okazać się opłacalne.
Chevron, który posiada 70 proc. udziałów w złożu, poinformował, że produkcja powinna rozpocząć się w 2016 roku i docelowo osiągnąć poziom 3,1 mln m sześc. gazu oraz 14 tys. baryłek kondensatu dziennie.
Amerykański koncern planował początkowo prowadzenie wydobycia ze złoża przy pomocy pływającej platformy wydobywczej (FPSO), ale ostatecznie zdecydował się na wykonanie pojedynczego odwiertu podmorskiego, który połączony będzie z oddaloną o około 30 km platformą na złożu Britannia. Stamtąd gaz przesyłany będzie do terminalu St. Fergus na szkockim wybrzeżu a kondensat poddawany będzie wstępnemu przerobowi na miejscu a następnie wtłaczany będzie do systemu przesyłowego Forties a następnie przesyłany to terminalu Grangemouth.
Dla brytyjskiego rządu projekt miał dodatkowe znaczenie ze względu na znaczący udział brytyjskich kontraktorów zaangażowanych do zagospodarowania złoża. Ok 75 proc. (200 mln funtów) nakładów inwestycyjnych poniesionych na projekt trafiło właśnie do brytyjskich firm.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.