Poniedziałkowe konsultacje na temat programu restrukturyzacji Kompanii Węglowej, między związkowcami a zarządem spółki, nie zostały skwitowane porozumieniem. Następne - i prawdopodobnie ostatnie już spotkanie - jak podkreśla Solidarność w komunikacie przesłanym do portalu górniczego nettg.pl - odbędzie się środę 15 stycznia.
Strona związkowa uważa, że zarząd "usztywnił swoje stanowisko i powrócił do propozycji z początku rozmów".
- Nie udało się nam zbliżyć w żadnej ze spornych kwestii - powiedział po spotkaniu Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności.
Jak informuje przewodniczący, zarząd Kompanii podtrzymał zamiar sprzedaży kopalni Knurów-Szczygłowice Jastrzębskiej Spółce Węglowej oraz plan łączenia pozostałych kopalń przy jednoczesnym ograniczeniu liczby ścian i zmniejszeniu wydobycia.
- W przypadku innych punktów programu restrukturyzacji postawa zarządu była identyczna - relacjonuje przewodniczący Grzesik.
Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami pomiędzy kierownictwem KW i stroną społeczną, spotkanie zaplanowane na 15 stycznia miało dotyczyć wyłącznie kwestii planowanych zwolnień w administracji spółki.
Przypomnijmy, że na początku stycznia zarząd Kompanii zaproponował trzy warianty przeprowadzenia redukcji zatrudnienia.
Pierwszy z nich zakłada zwolnienie 905 osób (a nie 1020, jak podawano wcześniej) z przyczyn ekonomicznych.
Druga opcja przewiduje zapewnienie miejsc pracy w spółkach-córkach Kompanii, ale tylko dla ok. 60 proc. pracowników przewidzianych do zwolnienia.
Trzeci wariant to odstąpienie od zwolnień kosztem znacznego obniżenia wynagrodzeń.
W środę (15 stycznia) według wcześniejszych planów miano rozmawiać już tylko o pracownikach administracji.
- Jednak po fiasku dzisiejszych rozmów, na kolejnym spotkaniu powrócimy też do pozostałych punktów programu restrukturyzacji. Prawdopodobnie będzie to ostatnia runda negocjacyjna. Jeżeli i ona nie zakończy się porozumieniem zwołamy posiedzenie międzyzwiązkowego sztabu protestacyjno-strajowego i zdecydujemy o dalszych krokach - informuje szef górniczej Solidarności.
Rzecznik KW Zbigniew Madej zadeklarował w poniedziałek, że zarząd nadal liczy na porozumienie ze stroną społeczną.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.