KE zaproponuje jedynie rekomendacje i strategiczne wytyczne dotyczące poszukiwania i wydobycia gazu łupkowego w UE, a nie nowe przepisy - wynika z projektów dokumentów, do których w poniedziałek (13 stycznia) dotarła PAP. Publikację propozycji zaplanowano na 22 stycznia.
Rekomendacje zawierają "minimalne zasady" dla poszukiwań i wydobycia gazu łupkowego metodą szczelinowania hydraulicznego. Jak zaznacza Komisja Europejska w dokumencie, choć kraje UE mają prawo określać warunki wydobywania swoich zasobów energii, to szczelinowanie hydrauliczne wiąże się z określonymi wyzwaniami dla ochrony zdrowia i środowiska.
"Kraje członkowskie, które zdecydują się poszukiwać i wydobywać swoje zasoby gazu łupkowego i innych niekonwencjonalnych węglowodorów, będą musiały zapewnić właściwe ku temu warunki" - czytamy w projekcie.
Dokument z rekomendacjami liczy 12 stron i wskazuje na zasady, jakimi kraje członkowskie powinny się kierować m.in. przy planowaniu wydobycia, udzielaniu pozwoleń na poszukiwania i wydobycie gazu łupkowego oraz przy informowaniu opinii publicznej o takiej działalności.
KE wskazuje m.in., że zanim kraje UE zezwolą na poszukiwanie lub wydobycie gazu łupkowego, powinny przygotować "strategiczne środowiskowe oceny" tych projektów, by zredukować ryzyko dla zdrowia ludzi i środowiska. Ocena ta powinna zawierać możliwe ograniczenia na obszarach podatnych na powodzie, wstrząsy sejsmiczne jak również ograniczenia dotyczące koniecznego "oddzielenia od obszarów zamieszkałych i obszarów ochrony wody".
"Kraje członkowskie powinny ustalić limit minimalnej głębokości pomiędzy obszarem szczelinowania a wodami gruntowymi" - czytamy.
KE podkreśla, że kraje UE muszą zapewnić, by zanim dojdzie do "szczelinowania hydraulicznego na dużą skalę", została przeprowadzona ocena oddziaływania na środowisko takich projektów. Komisja określa, że szczelinowanie na dużą skalę to takie, które wiąże się z wpompowaniem pod powierzchnię co najmniej 1000 m sześciennych wody na jeden jego etap lub z wpompowaniem co najmniej 10 tys. m sześc. wody w całym procesie szczelinowania w jednym odwiercie.
KE zaleca też dokonanie odpowiedniej oceny formacji geologicznych pod kątem tego, czy się nadają do wydobywania gazu metodą szczelinowania oraz wskazuje, że dany obszar powinien być wybrany tylko wówczas, gdy ocena ryzyka dowiedzie, że nie będzie żadnego "bezpośredniego" uwalniania zanieczyszczeń do wód gruntowych w wyniku szczelinowania.
W rekomendacjach znajduje się też szereg zaleceń dla operatorów wierceń, jak wcześniejsze określenie "statusu środowiskowego obszaru instalacji" m.in. pod kątem jakości wody i powietrza. Instalacje wydobywcze, zanim rozpoczną pracę, mają spełnić określone wymagania, by nie uwalniać zanieczyszczeń, a ich praca ma być na bieżąco monitorowana. Monitorowany ma być też stan otaczającego obszaru, także pod ziemią, na który mogą wpłynąć wiercenia. Kraje członkowskie mają też zapewnić, by operatorzy opracowywali plany zarządzania zasobami wody, by używać jej z rozwagą.
KE kładzie też nacisk na współpracę krajów członkowskich przy udzielaniu pozwoleń na wydobycie oraz przy wymianie informacji o najlepszych praktykach i dostępnych technikach. Kraje powinny zapewnić, żeby takie techniki były stosowane.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.