Gdzie w Polsce jest najciszej? Możliwe, że w Krakowie - w zmodernizowanej komorze bezechowej w Akademii Górniczo-Hutniczej. We wtorek (14 stycznia) będzie można zobaczyć tę komorę od środka.
W Laboratorium Akustyki Technicznej na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica zapraszają odbędzie się o godz. 12:45 na spotkanie z ciszą w komorze bezechowej. Sama nazwa tej konstrukcji mówi już o tym, czym ona jest. Dodajmy, że nie jest to budowla nowa, ale wyremontowana i zmodernizowana.
- Komora została odda do użytku w 1974 r. Kilkanaście miesięcy temu rozpoczął się jej gruntowny remont, wart ponad 1,5 mln zł. Podczas prac modernizacyjnych wymienione zostały m.in. kasety wibroizolujące znajdujące się pod komorą, kliny dźwiękochłonne wewnątrz komory, siatka podłogowa, oświetlenie czy manipulator pomiarowy. Jednym z najważniejszych wymienionych elementów są kliny dźwiękochłonne - dzięki modernizacji materiałów na nowe ich masa zmniejszyła się z 60 do około 20 ton - relacjonuje Bartosz Dembiński, rzecznik AGH.
Miejsce, w którym jest cicho, jak makiem zasiał, to betonowa konstrukcja o krawędzi zewnętrznej około 10m (objętość około 1000m3). Cała ta betonowa kostka waży ok. 600 ton i jest posadowiona na specjalnych wibroizolacyjnych sprężynach, które ograniczają przenoszenie drgań z pobliskiej drogi. Ze względu na umieszczenie klinów także na podłodze, badacze przebywający w komorze poruszają się po siatce rozciągniętej pół metra nad klinami. Poziom ciśnienia akustycznego tła zmierzonego w komorze w ciągu dnia wynosi około 1,5 decybela (w nocy spada nawet poniżej 0 dB(A)). Dla porównania średni hałas w przeciętnym biurze to ok. 60 dB(A), na ulicy ok. 90 dB(A), zaś w dobrze wyciszonej sypialni około 20 decybeli.
W Laboratorium Akustyki Technicznej, w której oprócz komory bezechowej znajduje się także komora pogłosowa, naukowcy zajmują się między innymi badaniem, projektowaniem oraz nadzorem realizacji zaawansowanych akustycznie wnętrz oper, teatrów, sal koncertowych, filharmonii itd.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
'[...] poniżej 0 dB(A)' - czyli np. -2 dB(A)? Moim zdaniem ta jednostka nie spada poniżej zera na Ziemi. No chyba że chodzi o tłumienie. W wartości względnej komora jest 'tłumikiem' hamującym drgania mas powietrza (wtedy możemy dać przed wartością minus, np. komora tłumi -60 dB(A), natomiast w wartości bezwzględnej (na Ziemi) nie zejdzie się poniżej zera dB(A), bo powietrze dookoła zawsze drga. Sugerując zejście poniżej zera - w wartości bezwzględnej - należy wyraźnie zaznaczyć że jest to możliwe tylko ... w próżni, będąc odizolowanym od wszelkich wibracji. Wtedy może dojść do inwersji.