Praca Działu Kadr zazwyczaj kojarzy się ze schematami: prowadzeniem ewidencji czasu pracy, rozliczaniem płac, wypełnianiem akt osobowych i rozliczaniem delegacji. W Conbelts Bytom ta ważna z punktu widzenia harmonijnego działania firmy komórka wychodzi jednak poza te zadania.
- Nasza firma wprowadza nowy system do zarządzania zasobami ludzkimi - mHR, który oprócz tych podstawowych działań umożliwia nam tworzenie dla pracowników ścieżki karier, zaplanowanie ich rozwoju zawodowego, dobór najwłaściwszych pracowników na dane stanowisko - mówi Izabela Kowalczyk.
- Aby określić predyspozycje danego pracownika, posługujemy się testami psychologicznymi - dodaje Agnieszka Fiszer.
W kadrach pracują cztery panie. Jak podkreślają, dowodem na to, że ich praca wykonywana jest dobrze, jest wynik kilku kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, która nie znalazła w firmie żadnych uchybień, a wręcz wystosowała pod adresem pracownic Działu Kadr pochwałę. Mając codzienny kontakt z ludźmi, staramy się tworzyć pozytywną kulturę organizacyjną, opartą na wzajemnym szacunku, serdeczności, koleżeństwie i wspierającej atmosferze. Z jednej strony musimy dbać o przestrzeganie przepisów, postępowanie zgodne z regulaminem pracy, pilnować dyscypliny czasu pracy, z drugiej służymy radą i wsparciem w sytuacjach trudnych, konfliktowych. Często pracownicy przychodzą do nas podzielić się ze swoimi problemami, a my po prostu słuchamy z zachowaniem dyskrecji, czasem stając się mediatorami.
W Conbelts Bytom bardzo duży nacisk kładzie się na szkolenia i rozwój zawodowy.
- Nawet jeśli przyjmujemy do pracy nowego pracownika, nie oczekujemy z góry niewyobrażalnej wiedzy i doświadczenia. Ważną sprawą jest natomiast motywacja do podnoszenia kwalifikacji i chęć do pracy - tłumaczy Izabela Kowalczyk.
Firma organizowała także szkolenia dotyczące tzw. umiejętności miękkich dla większych grup pracowników. Dzięki nim można było zdobyć umiejętności dotyczące asertywności, rozwiązywania konfliktów. Pracownicy przez kilka miesięcy mogli też korzystać z profesjonalnej pomocy coacha i psychologa. Zainteresowani mogli uczestniczyć w zajęciach grupowych, dotyczących m.in. zarządzania zespołem czy zarządzania przez cele, lub zwrócić się do trenerów z konkretnym problemem, dotyczącym relacji w zespole bądź własnego rozwoju. Jak podkreśla Agnieszka Fiszer, szansę na rozwój zawodowy mają także pracownicy Pionu Produkcji. Kierowani są na szkolenia, ale mogą też uczestniczyć w prowadzonej w ramach firmy rekrutacji na wyższe stanowiska.
- Mamy sporo przypadków takich przeszeregowań. Okazało się np., że jeden z pracowników zajmujących stanowisko mistrza miał taką wiedzę i doświadczenie, że został kierownikiem. Obserwując pozytywne zmiany, modernizacje i uczestnicząc w wielu projektach i inwestycjach, zaczął pracować z nową energią i - jak podzielił się kiedyś w rozmowie z Agnieszką Fiszer - jest znów pełen zaangażowania i zapału jak w początkach swojej kariery.
Conbelts Bytom jest jedną z nielicznych firm w regionie, która w najbliższym czasie zamierza przyjmować do pracy. W związku z planowanym rozwojem rekrutacja będzie dotyczyła zarówno wysoko wyspecjalizowanej kadry zarządzającej, jak i absolwentów zatrudnianych w ramach stażów. Jak zwraca uwagę Agnieszka Fiszer, korzystanie z funduszy unijnych pozwala nie tylko na utworzenie, ale również wyposażenie nowego stanowiska pracy.
- W przyszłym roku startujemy także z rekrutacją wewnętrzną w firmie. Każdy może zgłosić się z własnym pomysłem, niekoniecznie dotyczącym dziedziny, w której obecnie pracuje - opowiada Izabela Kowalczyk.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.