Pod koniec 2013 r. Bytom po raz pierwszy od lat pozyskał znaczne pieniądze na uzbrojenie terenów inwestycyjnych. Miasto otrzyma prawie 17 mln zł dotacji z Unii Europejskiej na przygotowanie 20-hektarowego terenu dawnej kopalni Powstańców Śląskich na potrzeby inwestorów. Teren ma być włączony do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe bytomskiego magistratu.
- Cieszę się, że udało nam się pozyskać tak dużą kwotę. Przeznaczanie unijnych środków na takie cele to moim zdaniem najlepszy pomysł, bo przynosi realne korzyści miastu - - mówi prezydent Bytomia Damian Bartyla.
- Projekt pod nazwą "Stworzenie stref aktywności inwestycyjnej na terenach poprzemysłowych Bytomia, obszar 1 - rejon ul. Miejska Dąbrowa, Strzelców Bytomskich" został doceniony w otwartym konkursie, do którego zgłaszały się gminy z całego województwa. W wyniku rozstrzygnięcia dofinansowanie otrzymały tylko cztery - w tym Bytom. Te pieniądze pozwolą nam kompleksowo przygotować pod inwestycje ponad dwudziestohektarowy obszar po byłej kopalni Powstańców Śląskich - mówi Izabela Domogała z Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
Oznacza to, że przedsiębiorcy już na starcie będą mieli do dyspozycji sieć wodociągową, elektryczną, teleinformatyczną, a także sieć sanitarną i deszczową. Co więcej, nie będzie problemu z dojazdem, bo zostanie wybudowana droga wraz z oświetleniem.
- Na tę inwestycję miasto wyda niespełna 3 mln zł, bo resztę pokryją środki pozyskane z Unii Europejskiej. Pamiętajmy, że uzbrojenie terenów po byłej kopalni Powstańców Śląskich uatrakcyjni ofertę naszego miasta, zwłaszcza, że staramy się o włączenie tego obszaru do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - wyjaśnia prezydent Bartyla.
Tereny po byłej kopani Powstańców Śląskich są bardzo dobrze skomunikowane. Leżą przy drodze krajowej DK 11 - Bytom - Poznań - Kołobrzeg. Nieopodal jest obwodnica i zjazd z autostrady A - 1, a także linia kolejowa 131 łącząca GOP z portami w Gdańsku i Gdyni.
- Pozyskanie funduszy unijnych na uzbrojenie tego wielohektarowego obszaru to po Bytomskiej Strefie Aktywności Gospodarczej kolejny biznesowy sukces. Przypomnijmy, że pierwsze tereny oddane do użytku w ramach BSAG cieszyły się bardzo dużą popularnością. O dzierżawę trzech działek walczyło w przetargu aż dziewięciu inwestorów - podkreśla prezydent Bytomia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.