W 2014 r. Towarowa Giełda Energii planuje uruchomienie rynku finansowego i zaoferowanie instrumentów finansowych. Jak powiedział PAP prezes TGE Ireneusz Łazor, giełda chce w ten sposób poszerzyć grono jej uczestników.
- W styczniu złożymy wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego o zgodę na prowadzenie rynku regulowanego, a gdy ją otrzymamy, w 2014 r. uruchomimy rynek finansowy - powiedział Łazor.
Jak dodał, w pierwszej kolejności TGE zaoferuje instrument bazujący na energii elektrycznej oparty o indeks określony na rynku spot.
Zasada działania takich kontraktów jest podobna do kontraktów typu futures na indeks np. rynku akcji - wyjaśnił prezes TGE.
- Rynek finansowy na TGE oznacza poszerzenie grona naszych uczestników o nowych graczy - instytucje finansowe, które będą zainteresowane możliwością inwestycji czysto finansowej w energię elektryczną - powiedział Łazor.
W jego ocenie oba rynki - towarowy i finansowy - będą się nawzajem napędzać, a nie "kanibalizować".
Obroty energią elektryczną na TGE systematycznie rosną - w 2011 r. przez ten rynek przeszło 124 TWh, w 2012 r. - 132, a do 24 grudnia 2013 r. - 176 TWh. Łazor podkreślił, że w tym okresie 2013 r. produkcja krajowa energii elektrycznej wyniosła ok. 148 TWh.
- To oznacza to, że na naszych rynkach miał miejsce wielokrotny obrót energią elektryczną - zauważył prezes TGE.
W jego opinii, możliwe wydaje się osiągnięcie w 2014 r. obrotu rzędu 200 TWh.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.