Walne zgromadzenie spółki Tauron Ciepło zdecydowało we wtorek, 31 grudnia, o przejęciu tej firmy przez inną spółkę z grupy Tauron - Enpower Service. Uchwale sprzeciwiają się drobni akcjonariusze, których pełnomocnik zapowiedział zaskarżenie decyzji walnego do sądu.
Aby zabezpieczyć interesy drobnych akcjonariuszy - głównie pracowników - zdecydowano o możliwości przymusowego odkupu ich akcji przez większościowego akcjonariusza - Tauron Polska Energia. Nie zadowoliło to jednak przeciwników połączenia.
- Treść uchwały została sformułowana w taki sposób, aby dać możliwość akcjonariuszom mniejszościowym skorzystania z prawa przymusowego odkupu - poinformował rzecznik spółki Tauron Ciepło Marek Sztuka.
Połączenie firm i przekształcenie w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością budzi sprzeciw działających w firmie związków zawodowych oraz drobnych akcjonariuszy. Jednym z argumentów przeciwko tym zmianom było to, że w spółce akcyjnej możliwy jest przymusowy wykup akcji w sytuacji, gdy większościowy akcjonariusz (Tauron Polska Energia) ma 95 proc. wszystkich akcji spółki. W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością prawo nie przewiduje takiego rozwiązania. Akcjonariusze wskazywali, że z czasem ich akcje mogą stać się bezwartościowe. Jednak dopuszczenie możliwości przymusowego odkupu nie rozwiało wątpliwości drobnych akcjonariuszy.
- Postępowanie większościowego akcjonariusza, czyli spółki Tauron Polska Energia, który wbrew interesom drobnych akcjonariuszy przeforsował uchwałę (o przejęciu spółki - PAP), musi zostać zbadane przez sąd. W mojej ocenie prawa drobnych akcjonariuszy, głównie pracowników zakładów wchodzących w skład Tauron Ciepło, zostały naruszone. Dlatego sprawą powinien zająć się niezależny arbiter, czyli właśnie sąd - powiedział po zakończeniu obrad walnego zgromadzenia pełnomocnik drobnych akcjonariuszy Piotr Wujec.
Według niego jeszcze przed dniem podjęcia uchwały o przejęciu i przekształceniu spółki, większościowy właściciel stał się posiadaczem ponad 95 proc. akcji Tauron Ciepło, o czym poinformowano dopiero podczas obrad walnego. - Tymczasem fakt, że Tauron Polska Energia stał się posiadaczem ponad 95 proc. akcji Tauron Ciepło oznacza, że przekształcenie jest bezprzedmiotowe, bo - według zapowiedzi - jednym z jego zasadniczych celów było wejście do grupy podatkowej Tauron (jest to już możliwe - PAP), czyli obniżenie kosztów - ocenił Wujec.
Na mocy wtorkowej uchwały spółka Enpower Service ma przejąć Tauron Ciepło; po połączeniu firma ma działać jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Rzecznik spółki Tauron Ciepło Marek Sztuka przypomniał, że działania związane z włączeniem tej spółki do podmiotu należącego w 100 proc. do Tauron Polska Energia wynikają z realizacji programu reorganizacji spółek grupy, służącego optymalizacji działania. Podkreślił, że pracownicy (wśród nich jest wielu akcjonariuszy firmy) nie tracą na zmianach.
- Realizowany proces połączenia przewiduje, iż udziały emisji połączeniowej zostaną przyznane obecnym akcjonariuszom Tauron Ciepło. Zakłada się, iż w dniu zarejestrowania połączenia akcjonariusze Tauron Ciepło staną się wspólnikami Enpower Service bez obowiązku obejmowania oraz opłacania udziałów emisji połączeniowej - wskazał rzecznik. Zapewnił, że udziałowcy nie będą pozbawieni swoich praw wynikających z przepisów kodeksu spółek handlowych, zachowają więc np. prawo do wypłaty dywidendy.
Natomiast zdaniem związkowców przekształcenie może otworzyć pracodawcy drogę do pozbawienia pracowników ich dotychczasowych uprawnień, wynikających z porozumień społecznych i zakładowych układów zbiorowych. Po przejęciu wszystkich pracowników przez nowy podmiot ich dotychczasowe uprawnienia będą obowiązywać jeszcze przez rok. Potem przepisy pozwalają pracodawcy na przedstawienie nowych - według związkowców prawdopodobnie gorszych - warunków płacy i pracy, jeżeli nie będzie wynegocjowany nowy układ zbiorowy.
Rzecznik spółki powiedział, że obecnie w Tauron Ciepło obowiązuje kilka różnych układów zbiorowych pracy. - Zarząd Tauron Ciepło negocjuje obecnie nowe brzmienie tego dokumentu w celu ujednolicenia wewnątrzzakładowego prawa pracy - dodał Sztuka, zapewniając, że wszystkie kwestie związane z projektami i działaniami reorganizacyjnymi są na bieżąco omawiane z przedstawicielami strony społecznej, a pracownicy są bezpośrednio informowani o zmianach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.