Interaktywna wystawa PGE Giganty Mocy, opowiadająca m.in. o historii tworzenia się węgla brunatnego prezentowana będzie w nowym budynku Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie. Wybudowanie obiektu kosztowało ponad 20 mln zł.
Jak poinformowała Małgorzata Stanasiuk-Mordalska z bełchatowskiego magistratu, jest już zgoda na użytkowanie budynku. Dodała, że obecnie trwa procedura odbioru obiektu od wykonawcy oraz montaż samej ekspozycji, który - ma nadzieję - zakończy się do 20 stycznia przyszłego roku. Zaznaczyła, że oficjalne otwarcie wystawy ma nastąpić 30 kwietnia.
Ekspozycja PGE Giganty Mocy mieścić się będzie na trzech kondygnacjach obiektu na powierzchni około 600 m kw. Na wystawie będzie można m.in. zobaczyć różne postaci węgla brunatnego, modele potężnych maszyn pracujących przy jego wydobyciu, odbyć podziemną podróż przez wyrobisko oraz zapoznać się z cyklem wytwarzania energii w elektrowni konwencjonalnej. Najmłodsi zwiedzający zobaczą bełchatowskiego mamuta, a trochę starsi będą mogli poeksperymentować z prądem i wcielić się w rolę dyspozytora mocy.
Wystawa ma też upamiętniać jedną z najważniejszych dla gospodarki Polski inwestycję ub. wieku, jaką było utworzenie bełchatowskiego okręgu paliwowo-energetycznego i jak wpłynął on na rozwój miasta i regionu.
W podziemiach nowego budynku MCK znajdą się sale tworzące rok kalendarzowy: wiosna, lato, jesień, zima, które mają symbolizować proces tworzenia się złóż węgla w okolicach Bełchatowa. Kolejnym etapem zwiedzania będzie przejście przez poświęconą kopalni, specjalnie ukształtowaną klatką schodową nazwaną salą budzenia na najwyższą kondygnację ekspozycji. Tutaj znajdą się sale: poranek i południe, które "opowiadać" będą m.in. o wielkich projektach, historii miasta, a także samej elektrowni. Ostatnim etapem zwiedzania będzie poziom parteru, na którym znajdą się sale popołudnie, wieczór i noc i będą one przedstawiały plany na przyszłość, a także umożliwiały organizowanie wystaw czasowych czy małych konferencji.
Jak poinformowała Stanasiuk-Mordalska, wyposażenie ekspozycji ma kosztować ok. 2,5 mln zł.
W nowym budynku MCK - oprócz wystawy PGE Giganty Mocy - znajdą się również: pełnowymiarowa scena teatralna z garderobami, zapleczem scenicznym i widownią mniej więcej na 500 miejsc oraz pracownie dla amatorskiego ruchu artystycznego, takie jak: pracownie plastyczne, modelarskie, muzyczne czy sala prób tanecznych.
Budowa nowego obiektu dla MCK i wyposażenie ekspozycji sfinansowana została z pieniędzy z Unii Europejskiej, miasta Bełchatowa i sponsorów.
Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów działa od ponad 30 lat i jest liderem polskiego górnictwa węgla brunatnego. Na stronie internetowej kopalni podano, że wydobywa rocznie około 33 mln ton węgla brunatnego, co stanowi ponad 50 proc. krajowego rocznego wydobycia tego surowca. Eksploatuje złoże węgla brunatnego o zasobach szacowanych na ponad 1 mld ton. Strategicznym odbiorcą węgla jest pobliska Elektrownia Bełchatów.
Elektrowni Bełchatów jest największą w Polsce i Europie elektrownią opalaną węglem brunatnym. Moc pracujących tu bloków energetycznych wynosi 5298 MW i stanowi około 19 proc. mocy zainstalowanej w polskiej energetyce zawodowej. Roczna produkcja energii wynosząca przeciętnie 27-28 TWh, stanowi około 20 proc. produkcji krajowej. Energia z Bełchatowa jest najtańszą energią elektryczną w kraju.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.