Tauron Ciepło zawarł w czwartek (19 grudnia) dziesięcioletnią umowę (na lata 2016-2026) z elektrociepłownią Będzin na odbiór ciepła - poinformowało portal góniczy nettg.pl biuro prasowe spółki. Porozumienie o wartości blisko 441 mln zł to kontynuacja dotychczasowej współpracy pomiędzy spółkami.
Wyższe bezpieczeństwo dostaw ciepła dla mieszkańców Sosnowca oraz rozwój rynku ciepłowniczego na tym obszarze - to główne korzyści wynikające z umowy.
Umowa z elektrociepłownią Będzin jest kolejnym tego typu zobowiązaniem współpracy w zakresie zwiększenia zamówienia ciepła u zewnętrznego dostawcy. We wrześniu 2013 r. Tauron Ciepło podpisał taką umowę z Elektrociepłownią Chorzów Elcho, zapewniając bezpieczeństwo i ciągłość dostaw mieszkańcom Katowic, Chorzowa, Świętochłowic i Siemianowic Śląskich.
- Ten projekt to kolejny krok prowadzący do zabezpieczenia odpowiednich mocy wytwórczych w konurbacji śląsko-dąbrowskiej. W ten sposób Grupa Tauron konsekwentnie realizuje strategię biznesową i wynikający z niej plan zapewnienia dostaw energii, w tym ciepła. Długoterminowa współpraca pozwoli na rozwój rynku ciepłowniczego w regionie i przyniesie wymierne korzyści Tauron Ciepło. Zapewni spółce odpowiednią jakość i bezpieczeństwo dostaw ciepła do klientów, pozwoli na zoptymalizowanie wykorzystania infrastruktury wytwórczej i przesyłowej i da możliwość zapewnienia dostaw ciepła do nowych klientów - mówi Joanna Schmid, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia.
Współpraca z elektrociepłownią Będzin zagwarantuje dostawy ciepła dla części rynku zasilanego obecnie przez tę elektrociepłownię, pozostała część rynku zostanie zasilona z Elektrowni Łagisza. Rozszerzenie współpracy jest następstwem odstąpienia od budowy bloku parowo-gazowego o mocy ok. 135 MW w należącym do Tauron Ciepło Zakładzie Wytwarzania Katowice. Zgodnie z nową umową zawartą na lata 2016 - 2026 Tauron Ciepło dostarczać będzie klientom Sosnowca przyłączonym do swojej sieci gwarantowaną w umowie ilość ciepła wytworzonego przez elektrociepłownię Będzin.
- Nadrzędnym celem jest zapewnienie naszym klientom dostępu do wytworzonej w kogeneracji, efektywnej ekonomicznie i ekologicznie energii oraz ciepła. Ponadto, mając na uwadze dotychczasową współpracę pomiędzy naszymi spółkami i zbieżność celów związanych z rozwojem rynku mamy nadzieję na długoterminowe efekty wynikające ze współpracy z Elektrociepłownią Będzin. Ze swej strony przygotujemy i zabezpieczymy techniczne możliwości długoletniego odbioru ciepła od Elektrociepłownią Będzin poprzez modernizację i rozbudowę sieci ciepłowniczej, a Elektrociepłownia Będzin zwiększy wytwarzanie i sprzedaż ciepła - mówi Henryk Borczyk, prezes zarządu Tauron Ciepło.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.