Usprawnienie procedur związanych z planowaniem przestrzennym, inwestycjami czy gospodarowaniem budżetem - takich korzyści spodziewają się władze Rudy Śląskiej z nowego systemu informacji przestrzennej. System będzie też dostępny przez internet dla mieszkańców.
W środę (11 grudnia) rudzki magistrat poinformował, że otrzymał na ten cel prawie 3 mln zł unijnego dofinansowania.
System Informacji Przestrzennej Miasta Ruda Śląska zastąpi w wielu funkcjach obecny miejski geoportal, który pozostanie przede wszystkim narzędziem dla projektantów. Nowy system ma m.in. zintegrować dane z różnych systemów wykorzystywanych obecnie przez samorząd.
- Ten system można określić jako swoisty szkielet, który zintegruje w jednym miejscu dane z różnych wydziałów urzędu i innych źródeł - wyjaśnił wiceprezydent miasta Michał Pierończyk.
Jak dodał, wymogi ery społeczeństwa informacyjnego nakazują, by mieszkańcy mieli dostęp do takich autoryzowanych danych bez wychodzenia z domu.
Docelowo w nowym systemie znajdą się dane z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz ewidencji dróg i obiektów mostowych. System ma także zostać częściowo połączony z działającym w regionie Systemem Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej.
Jak wyjaśnił miejski geodeta Grzegorz Ogórek, zebranie danych w jednym systemie przyspieszy i usprawni planowanie oraz podejmowanie decyzji - przede wszystkim w dziedzinach planowania przestrzennego, inwestycji, gospodarowania budżetem i zarządzania mieniem komunalnym.
Internetowy portal ma jednak być użyteczny też dla mieszkańców niezainteresowanych tymi kwestiami. Zaznaczając odpowiednie funkcje będzie można np. wygenerować sobie aktualną mapę tematyczną, zawierającą wszystkie ścieżki rowerowe i zabytki w mieście.
Nowy rudzki system informacji przestrzennej ma zostać uruchomiony do połowy 2015 r. Pierwszym krokiem władz miasta będzie teraz przygotowanie przetargu na dostarczenie sprzętu i oprogramowania.
Projekt budowy systemu zyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2007-2013. Wartość całego projektu to prawie 3,5 mln zł; 85-procentowe dofinansowanie unijne wyniesie prawie 3 mln zł. Pozostałą część środków wyłoży samorząd.
Funkcjonujący obecnie rudzki geoportal można znaleźć pod adresem: rudaslaska.geoportal2.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.