Z blisko dziesięcioletnim opóźnieniem amerykańcy naukowcy z US National Snow and Ice Data Centre (NSIDC), podali (9 grudnia) o zmierzeniu rekordowo najniższej temperatury na naszym globie. Pomiar wykazał temperaturę minus 91,2 st. Celsjusza.
Miało to miejsce na Antarktydzie 3 sierpnia 2004 r. w pobliżu japońskiej stacji badawczej Dome Fuji, położonej w centralnej części Białego Kontynentu.
Walkiria Dome, znany również jako Dome Fuji (Dome F), to drugie najwyższe wzniesienie Antarktydy (3786 m), które jest jednym z najzimniejszych miejsc na Ziemi. Średnia. temperatura praktycznie nigdy nie przekracza tu minus 30 st. C, nawet w sezonie letnim.
Pomiar ten został zarejestrowany satelitarnie, co wzbudza wiele wątpliwości, co do jego wiarygodności. Informacje na ten temat zostały podane w raporcie przygotowanym na doroczne spotkanie American Geophysical Union w San Francisco. Raport twierdzi również, że podczas zimy w 1997, 2001, 2003 i 2004 r. pomiary wykazały temperatury poniżej 90 st. Celsjusza.
Dotychczas najniższą temperaturę mierzono również na Antarktydzie, w radzieckiej stacji Wostok, gdzie zimą 1983 r. padł rekord: minus 89,2 st. C, który został oficjalnie zarejestrowany.
Rosjanie kwestionują amerykańskie pomiary, jako nie wykonane bezpośrednio na przyrządach pomiarowych. Z tej okazji trwa debata w ogóle nad najniższymi temperaturami na naszym globie, które nie odmiennie mają miejsce na Antarktydzie. Rosjanie są jednak przekonani, że nowy rekord zimna może paść na chińskiej stacji badawczej Kunlun, która znajduje się w najwyższym rejonie Antarktyki (4093 m). Grubość pokrywy lodowej wynosi tu około 2400 metrów. Stacja ta ze względów na trudne warunki temperaturowe zamieszkała jest tylko w sezonie letnim. Chińscy naukowcy, którzy budowali tę stację byli zaopatrzeni w podgrzewane ubrania. Kunlun znajduje się około 600 metrów wyżej od rosyjskiej stacji Wostok. Naukowcy rosyjscy uważają, że temperatura może spaść tu nawet od -102 st. C.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.