Starania o dalsze zmniejszenie liczby wypadków górnictwie i ograniczanie skutków działalności górniczej na środowisko zapowiedział w piątek podczas uroczystości barbórkowych prezes Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach (WUG) Piotr Litwa.
Uroczystości barbórkowe WUG należą do najbardziej prestiżowych w branży. Urząd nadzoruje i kontroluje ponad 7 tys. zakładów górniczych w całej Polsce, zatrudniających ponad 210 tys. pracowników. Urzędy górnicze zatwierdzają plany ruchu kopalń, mogą też zatrzymywać nieprawidłowo prowadzone roboty czy wadliwe maszyny i karać za nieprzestrzeganie przepisów.
- W 2014 r. nie ulegnie zmianie nasz zasadniczy priorytet, niezmienny od wielu lat. Jest nim zmniejszenie liczby wypadków w górnictwie, zarówno tych spowodowanych błędem człowieka, jak i tych będących skutkiem przyczyn naturalnych i technicznych. Możecie być państwo pewni, że ani ja, ani podlegli mi pracownicy nadzoru nie zaprzestaniemy wysiłków w działalności inspekcyjno-nadzorczej oraz wykorzystując nowoczesne środki oddziaływania na górnicze załogi - zapewnił Litwa.
W swoim wystąpieniu prezes podkreślił, że górnictwo wymaga najwyższych standardów bezpieczeństwa, ponieważ takiej kumulacji zagrożeń naturalnych i technicznych nie spotyka się w innych sektorach gospodarki.
Dlatego WUG stara się oddziaływać na przedsiębiorców i załogi nie tylko kontrolując kopalnie i nakładając kary za łamanie przepisów, ale sięga też po metody "miękkiego" oddziaływania - edukując i promując bezpieczną pracę oraz wspierając rozwiązania, które ograniczają oddziaływanie górnictwa na ludzi i środowisko. - Celem wszystkich naszych starań jest zero wypadków przy pracy w górnictwie - podkreślił prezes Litwa.
Przypomniał, że w ramach działalności prewencyjnej WUG przygotował dostępny na stronie internetowej "Przewodnik dla przedsiębiorców górnictwa otworowego". Podobny przewodnik, dla górnictwa odkrywkowego, zostanie udostępniony w najbliższych dniach.
Do priorytetów nadzoru górniczego - zaznaczył Litwa - należy też troska o ograniczanie skutków działalności górniczej na środowisko. W analizie prognoz wpływu eksploatacji podziemnej na powierzchnię specjalistów z WUG wspierają naukowcy wchodzący w skład działającej przy WUG Komisji do spraw Ochrony Powierzchni.
Prezes Litwa podkreślił, że liczba wypadków i niebezpiecznych zdarzeń w górnictwie spada czwarty rok z rządu. - Dość powiedzieć, że wypadkowość ogółem zmalała o 8,7 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Spadła także liczba wypadków śmiertelnych i ciężkich. Sumaryczny efekt zmniejszenia wypadkowości w okresie ostatnich czterech lat przekracza 21 proc. - wskazał.
Podczas akademii barbórkowej WUG wręczono także odznaczenia za wieloletnią pracę i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków zawodowych. Piątkowe uroczystości rozpoczęły się od mszy w katowickim kościele pw. Piotra i Pawła, której przewodniczył arcybiskup senior Damian Zimoń.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
I taka szanowana osoba mówi że liczba wypadków zmalała?Tylko na papierze bo resztę BHP kopalni ukrywa zastraszaniem że zwolnią i idą na blachy Dajcie sobie siana z waszą polityką.