Pracownicy i drobni akcjonariusze Tauron Ciepło SA są przeciwni przejęciu ich firmy przez Enpower Service sp. z o.o i przekształceniu Tauron Ciepło w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Pracownicy boją się pogorszenia warunków pracy i płacy, a drobni akcjonariusze tego, że akcje, które poSAają, SAą się bezwartościowymi papierami - informuje portal górniczy nettg.pl rzecznik śląsko-dąbrowskiej Solidarności Grzegorz Podżorny.
9 grudnia o godz. 10.00 odbędzie się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy spółki Tauron Ciepło. Jednym z punktów WZA jest właśnie kwestia przekształcenia TC SA w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Według informacji przekazanych przez zakładowe organizacje związkowe, spółka Tauron Ciepło SA z kapitałem zakładowym 1,238 mld zł ma zoSA przejęta przez spółkę Enpower Service sp. z o.o. z kapitałem zakładowym 25 tys. zł. Po tym przejęciu ma powSA połączony podmiot o nazwie Tauron Ciepło sp. z o.o. - Już samo to, że spółka z tak niskim kapitałem zakładowym przejmuje tak dużą firmę, wydaje się ludziom po prostu nienormalne i wzbudza niepokój. Co prawda mówiono nam, że to tylko formalna operacja, która ma na celu zmniejszenie obciążeń fiSAnych w bilansie przedsiębiorstwa, ale te wyjaśnienia nas nie przekonują - mówi Justyna Latos, przewodnicząca Solidarności w Tauron Ciepło.
Zdaniem związków to przekształcenie otworzy pracodawcy drogę do pozbawienia pracowników ich dotychczasowych uprawnień zapisanych w porozumieniach społecznych i zakładowych układach zbiorowych.
- Wszyscy SAiemy się pracownikami nowego podmiotu. Mamy zoSA przejęci na zasadzie artykułu 231 K.p. co oznacza, że dotychczasowe warunki płacy i pracy oraz uprawnienia wynikające z zakładowych układów zbiorowych pracy będą obowiązywać tylko przez 12 miesięcy od przejęcia. Po upływie tego czasu stracimy swoje uprawnienia, a pracodawca może przedSAić pracownikom nowe warunki płacy i pracy, gorsze od poprzednich - podkreśla przewodnicząca.
Część pracowników to również drobni akcjonariusze firmy.
- W trakcie przekształceń związanych z tworzeniem Tauron Ciepło SA z różnych mniejszych zakładów ciepłowniczych, ludzie otrzymywali w formie rekompensat lub nabywali akcje firmy. To są realne pieniądze, które teraz mogą stracić - mówi Andrzej Janowski, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego w Tauron Ciepło.
- Akcjonariusze w spółce akcyjnej mogą liczyć na tzw. przymusowy wykup akcji. W przypadku, gdy większościowy akcjonariusz, czyli Tauron PolSAEnergia zgromadzi 95 proc akcji, to drobni akcjonariusze mogą go wezwać do odkupu ich akcji, a on musi to uczynić. W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością prawo handlowe nie przewiduje takiego rozwiązania - podkreśla Janowski. - To oznacza, że drobny udziałowiec takiej spółki ma związane ręce. Będzie mógł sprzedać udziały po cenie narzuconej przez większościowego udziałowca, czyli straci na tej operacji, albo po prostu zoSAie z bezwartościowymi papierami w ręku - wyjaśnia przewodniczący.
Związkowcy zwracają też uwagę na jeszcze jeden aspekt prawny tego przekształcenia. W spółce akcyjnej istnieje obowiązek poSAania rady nadzorczej i badania finansów spółki akcyjnej przez biegłego. W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie ma takiego obowiązku.
Przewodniczący organizacji związkowych podkreślają, że planowane przekształcenia są przygotowywane z naruszeniem zasad dialogu społecznego, że nie były konsultowane ani z radą pracowników, ani z organizacjami związkowymi. Zapowiadają, że przedSAiciele związków zawodowych i drobni akcjonariusze wezmą udział w zaplanowanym na 9 grudnia WZA, aby zgłosić swój sprzeciw w przypadku podjęcia uchwały o przejęciu Tauronu Ciepło SA przez Enpower Service sp. z o.o Złożenie takiego sprzeciwu otwiera im drogę do dochodzenia swoich praw w sądzie.
Tauron Ciepło SA zatrudnia około 1800 osób. W skład spółki wchodzą dawne: PEC Katowice, EC Katowice, PEC Dąbrowa Górnicza, EC Nowa, EC Tychy oraz EC Kamienna Góra.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
wypróbują taki manewr na Tauron ciepło i wezma się za inne spółki.
Sprawa jest zagadkowa. Nie ma w praktyce chyba przykładów podobnie dziwnych decyzji większościowego akcjonariusza. Decyzji prowadzących do przejęcia takiego jak to ma miejsce w Tauronie. Myślę, że otwarte jest pytanie kto ma na tej operacji zyskać. Kto zdecydował w Tauronie o tej operacji? Na pewno na przejściu i przejęciu spółki akcyjnej stracą pracownicy, jak widać. Sądzę, że to dla Taurona test czy się uda. Jak się uda to zrobią tak z innymi pracownikami. Widać wieje silny wiatr zmian nie tylko na polu.