Trzecia co do wielkości grupa energetyczna w kraju obchodzi rocznicę działalności pod marką Enea. Ma prawie 2,4 miliona klientów i 12,5 proc.udziału w sprzedaży na rynku detalicznym energii elektrycznej w Polsce.
Sieć dystrybucyjna firmy-jubilatki pokrywa 20 proc. powierzchni Polski i prawie 8 proc. energii wytwarzanej w kraju pochodzi z elektrowni Grupy.
Dziś Enea (z centralą w Poznaniu) zatrudnia w ponad 10 tys. pracowników. Grupa ENEA realizuje najważniejszą obecnie inwestycję w polskiej energetyce. W elektrowni znanej jako Kozienice (dziś: Enea Wytwarzanie) budowany jest, wespół z japońskim koncernem Hitachi, najnowocześniejszy w kraju blok energetyczny 1075 MW. Spełnia on najostrzejsze europejskie normy ekologiczne.
Na koniec czerwca br., moc zainstalowana Grupy wynosiła 3,17 GW. Po uwzględnieniu nowego bloku w Kozienicach, którego rozruch próbny planowany jest na przełom 2016/2017, ma wzrosnąć do 4,24 GW.
Grupa inwestuje jednak nie tylko w energetykę węglową, ale także w odnawialne źródła energii: elektrownie wodne, farmy wiatrowe i biogazownie - chce zwiększyć moce z tych źródeł o 500 MWe.
Historia wielkopolskiej energetyki sięga przełomu wieków XIX i XX. W obecnym kształcie koncern zrodził się 1 stycznia 2003 r. Wtedy to na mapie gospodarczej zaistniała Grupa Energetyczna ENEA SA z Zakładem Głównym w Poznaniu. To implikacja decyzji podjętej rok wcześniej przez ministra skarbu państwa decyzji o utworzeniu Grupy Zachodniej i konsolidacji pięciu spółek dystrybucyjnych: Energetyki Poznańskiej, Energetyki Szczecińskiej, Zakładu Energetycznego Bydgoszcz, Zakładu Energetycznego Gorzów Wlkp. i Zielonogórskich Zakładów Energetycznych. Latem 2007 r. doszło do wydzielenia Operatora Systemu Dystrybucyjnego pod nazwą ENEA Operator Sp. z o.o., a jesienią nastąpiło objęcie przez Enea SA akcji Elektrowni Kozienice. Ważną datą w 10-letniej historii spółki jest 17 listopada 2008 r. Wówczas to Enea SA, zadebiutowała - jako pierwsza spółka energetyczna - na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
- W dziesiąte urodziny marki Enea mogę śmiało powiedzieć, że podąża ona we właściwym kierunku. Odpowiada za 8 proc. energii wytwarzanej w Polsce. Ma sprawny zarząd, który intensywnie pracuje nad realizacją strategii, budową wartości spółki dla akcjonariuszy i dobrymi relacjami z klientami - powiedział Paweł Tamborski, wiceminister skarbu państwa.
Enea wchodzi w kolejne dziesięciolecie z nową strategią korporacyjną. Priorytetem w niej jest integracja Grupy. Od 1 stycznia dziesięć kluczowych spółek wejdzie w skład Podatkowej Grupy Kapitałowej Enea. Strategia zakłada znaczące zwiększenie mocy wytwórczych, a także inwestycje w dystrybucję oraz poprawę marż zarówno w obszarze sprzedaży, jak i obrotu hurtowego. Nakłady inwestycyjne przewidywane w strategii mają sięgnąć 20 mld zł.
W obrębie Grupy Kapitałowej Enea funkcjonują trzy wiodące podmioty:
• Enea (obrót energią elektryczną),
• Enea Operator (dystrybucja energii elektrycznej) oraz
• Enea Wytwarzanie (wytwarzanie energii elektrycznej).
W 2012 r. spółka odnotowała ok. 10,3 mld zł skonsolidowanych przychodów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.