Wystawę o Andrzeju Przewoźniku będzie można zobaczyć od 2 grudnia w Muzeum Izbie Pamięci Kopalni Wujek (ul. Wincentego Pola 65).
Andrzej Przewoźnik, wieloletni sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, jako historyk interesował się dziejami Węgier i stosunków polsko-węgierskich, czuł się związany z tym krajem. To dlatego po raz pierwszy wystawę zaprezentowano w 2011 r. w Budapeszcie w Terror Haza (Domu Terroru) z inicjatywy Węgrów.
"W naszej pamięci/Emlékeinkben. Andrzej Przewoźnik. 1963-2010. Katyń" to wystawa ukazująca i upamiętniająca zarazem życie i pracę jej głównego bohatera. Tworzą ją kontenery lotnicze zastępujące gabloty wystawiennicze. To w nich prezentowane są pamiątki osobiste i zawodowe, fotografie, a także przedmioty ocalone z katastrofy smoleńskiej. Całości dopełniają informacje oraz komentarze adresowane do polskich odbiorców. Prezentacja ma również charakter edukacyjny np.: z interaktywnej mapy, można dowiedzieć się o losach Polaków, których tragiczne wydarzenia II wojny światowej rozrzuciły po całym świecie.
Organizatorami tej wystawy są: Europejska Sieć Pamięć i Solidarność, Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK Wujek Poległych 16 grudnia 1981 r., Śląskie Centrum Wolności i Solidarności oraz Urząd Miasta Katowice.
Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (ESPS) powstała w 2005 r. z inicjatywy ministrów kultury Niemiec, Polski, Słowacji oraz Węgier. Jej zadaniem jest badanie, dokumentowanie oraz upowszechnienie wiedzy na temat historii Europy XX wieku. Członkami ESPS są: Niemcy, Polska, Słowacja i Węgry, a niebawem dołączy Rumunia, status obserwatora mają Austria i Czechy.
Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK Wujek Poległych 16 grudnia 1981 r. prowadzi działalność upamiętniającą pacyfikację kopalni Wujek. Komitet pomoga także rodzinom ofiar z grudnia 1981 r. i opiekuje się grobami poległych górników.
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności powstało w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Głównym zadaniem instytucji jest dbałość o pamięć i dokumentację działań ruchów wolnościowych na terenie Górnego Śląska.
Wystawę otworzy 2 grudnia w południe Jolanta Przewoźnik, wdowa po Andrzeju Przewoźniku. Dotychczas wystawę "W naszej pamięci/Emlékeinkben" prezentowano w Warszawie, Białymstoku, Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu. W Katowice będzie można ją oglądać do 17 stycznia 2014 r. Wstęp, oczywiście, wolny.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.