Coraz surowsze wymogi dotyczące emisji dwutlenku węgla i ochrony środowiska wymuszają zmiany na energochłonnym hutnictwie. KGHM unowocześnia swoje huty i obniża koszty produkcji. Łącznie wyda na to 1,7 mld zł.
- Rozwój hutnictwa to przede wszystkim przejście ze starej technologii w Hucie Miedzi Głogów I na technologię zawiesinową, identyczną jak w Hucie Miedzi Głogów II. Stanie się to poprzez eliminację starego rozwiązania technologicznego, jeszcze z lat 60.. Będziemy uruchamiać nową linię technologiczną i częściowo wygaszać starą. To jest technologia oparta na identycznych rozwiązaniach, jak Głogów II - informuje Piotr Kwapisiński, dyrektor techniczny Huty Miedzi Głogów.
Budowa pieca zawiesinowego w Hucie Miedzi Głogów I jest kolejnym elementem Programu Modernizacji Pirometalurgii w KGHM Polska Miedź. Jak zapowiada miedziowy koncern, będzie to najnowocześniejsza linia produkcyjna na świecie o zdolności produkcji 250 tys. t miedzi rocznie. Pozwoli to na zmniejszenie kosztów produkcji i ograniczenie negatywnego wpływu huty na środowisko, a także zwiększenie bezpieczeństwa i higieny pracy, m.in. poprzez ograniczenie narażenia pracowników na szkodliwe dla zdrowia związki ołowiu. Zakończenie prac planowane jest w 2015 r.
Podobne zmiany zostały już wprowadzone w Hucie Miedzi Głogów II, gdzie pod koniec ubiegłego miesiąca koncern ukończył kolejny z etapów programu modernizacji.
- Teraz pracujemy nad możliwością przetopu koncentratów miedzi na poziomie średnio 105,8 ton na godzinę oraz maksymalnie 112 ton na godzinę, co daje 863 401 tysiące ton w skali roku. Sądzimy, że wyniki będą znakomite. Dotychczas, po niespełna miesiącu, wyniki są celujące - mówi Newserii Biznes Piotr Kwapisiński.
Modernizacja Huty Miedzi Głogów II ma przygotować ją do przetopu koncentratów o większej zawartości węgla, unowocześnić infrastrukturę pieca elektrycznego i fabryki kwasu siarkowego. Koszt tej inwestycji opiewa na ponad 300 milionów złotych.
- Cała modernizacja, łącznie z remontami, włączając modernizację Huty Miedź "Głogów I", to wydatek niespełna 2 mld złotych - mówi Piotr Kwapisiński.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.