"Górnictwo zrównoważonego rozwoju" - to tytuł dorocznej konferencji, organizowanej przez Towarzystwo Tradycji Górniczych Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej oraz Stowarzyszenie Wychowanków Wydziału Górnictwa i Geologii tej uczelni.
Tegoroczną debatę, zaplanowaną na 27 bm., zdominują kwestie nowoczesnych technologii stosowanych w przemyśle górniczym. O perspektywach rozwoju kopalń węgla kamiennego w Lubelskim Zagłębiu mówić będzie Marek Uszko, wiceprezes Kompanii Węglowej.
Ryszard Bednarz z Grupy Kapitałowej Famur opowie o najnowszych rozwiązaniach technicznych, wspierających wzrost efektywności kombajnowych kompleksów ścianowych, a Andrzej Meder, reprezentujący Grupę Kapitałową Kopex, wymieni doświadczenia eksploatacyjne zautomatyzowanych kompleksów do urabiania cienkich pokładów.
Z dużym zainteresowaniem oczekiwane są także wystąpienia Jacka Korskiego, Piotra Cheluszki i Henryka Klety. Pierwszy z prelegentów dokona przeglądu technologii eksploatacji węgla kamiennego na świecie, drugi omówi wykorzystanie technologii zrobotyzowanych w procesie wytwarzania organów urabiających maszyn górniczych, trzeci zaś wystąpi z wykładem o stanie technicznym i bezpieczeństwie szybów.
Podczas sesji plenarnej warto będzie również obejrzeć prezentację prof. Bronisława Barchańskiego z Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Tym razem przedstawi on postać prof. Bolesława Krupińskiego jako twórcy polskiej szkoły projektowania i budowy kopalń.
Planowana jest ponadto sesja posterowa, poświęcona zagadnieniom technicznym i technologiom stosowanym w górnictwie.
Konferencja, której patronują Trybuna Górnicza i portal górniczy nettg. pl, odbędzie się w auli Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.