Kolejni pracownicy Grupy Tauron dołączą do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego dzięki akcji Fundacji Tauron. W ramach akcji "Bohaterowie z dnia na dzień" rejestrować się będą górnicy Południowego Koncernu Węglowego - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe spółki. Dni dawcy zaplanowano między 18 a 21 listopada.
Fundacja Tauron realizuje projekt "Bohaterowie z dnia dzień", którego celem jest budowanie bazy dawców szpiku kostnego i popularyzacja informacji na ten temat.
- W 2012 r. rozpoczęliśmy projekt wewnątrz Grupy Tauron, zachęcając pracowników do przyłączenia się do bazy dawców. Teraz realizujemy go równolegle w kolejnych spółkach Grupy oraz podczas wydarzeń sponsorowanych przez Tauron Polska Energia. Dzięki naszym działaniom udało się zarejestrować już ponad tysiąc osób - mówi Paweł Gniadek, prezes Fundacji.
Do grona potencjalnych dawców szpiku kostnego mają teraz okazję dołączyć pracownicy Południowego Koncernu Węglowego, spółki Grupy. Między 18 a 21 listopada zaplanowano firmowe dni dawcy - odbędą się w kilku lokalizacjach (w centrali PKW, Zakładzie Górniczym Janina oraz Zakładzie Górniczym Sobieski).
Dni dawcy to zwieńczenie akcji informacyjnej, przeprowadzanej pod hasłem "Zostań bohaterem - masz to we krwi!". Założeniem projektu jest dostarczenie pracownikom wyczerpujących informacji na temat problemu dawstwa szpiku - tak, by umożliwić im podjęcie świadomej decyzji o przyłączeniu się do bazy.
- Dla górników zapewnienie bezpieczeństwa jest kluczowym elementem codziennej pracy. Dlatego idea dawstwa szpiku jest nam bardzo bliska - im więcej osób w bazie, tym większa szansa na uratowanie życia osób chorujących na białaczkę. Dzięki projektowi Fundacji Tauron mamy realną szansę przyczynić się do jej poszerzenia - mówi Kazimierz Grzechnik, prezes Południowego Koncernu Węglowego.
Partnerem merytorycznym przedsięwzięcia jest Fundacja DKMS Polska. Równolegle dni dawcy odbywają się także podczas akcji "Bądź bezpieczny" Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, której partnerem jest Tauron. Wcześniej do bazy przyłączyli się m.in. uczestnicy festiwalu Tauron Nowa Muzyka.
Jednym z celów działającej w strukturach Grupy Fundacji jest angażowanie się w tematy istotne społecznie, a do takich należy problem dawstwa szpiku kostnego. Projekt jest realizowany w oparciu o wolontariat pracowniczy i jednocześnie jest adresowany do pracowników, w myśl założeń realizowanej przez Grupę "Strategii zrównoważonego rozwoju na lata 2012-2015 z perspektywą do roku 2020".
Przypomnijmy, że dawcą szpiku może zostać każdy, ogólnie zdrowy człowiek między 18. a 55. rokiem życia. Obecnie w polskiej bazie jest tylko ok. 500 tys. osób. Zarejestrowanie się jako dawca to poważna decyzja - w przypadku, gdy okaże się, że to właśnie Ty jesteś "genetycznym bliźniakiem", dasz komuś nadzieję na nowe życie. Jeśli zrezygnujesz, odbierasz tę nadzieję.
Warto zaznaczyć, że istnieje lista chorób wykluczających dawstwo szpiku, która zawiera takie choroby, jak cukrzyca, zakażenie wirusem HIV czy wirusowym zapalenie wątroby typu B i C. Jednak jest wiele chorób (także tych przewlekłych), które odpowiednio leczone, nie wykluczają z możliwości przyłączenia się do rejestru potencjalnych dawców.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.