W poniedziałek (18 listopada) rozpoczął się dwudniowy Międzynarodowy Szczyt Węgla i Klimatu. Na dach Ministerstwa Gospodarki, gdzie odbywa się debata weszli funkcjonariusze Greenpeace, a w Ministerstwie debatowano nad tym, o co chodzi w globalnej polityce klimatycznej i czy węgiel może być w niej postrzegany tylko jako zagrożenie?
W kilkunastominutowej konferencji prasowej uczestniczyli wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński oraz szef World Coal Association Milton Catelin. Wicepremier powiedział, że węglowy szczyt zorganizowano z oczywistych powodów i po raz kolejny powtórzył polskie stanowisko w sprawie polityki klimatycznej, sprowadzające się do tego, że należy walczyć z emisją dwutlenku węgla, a nie węglem i energetyką na nim opartej.
Niestety, wielu pytań nie można było zadać wicepremierowi. Z czterech - dwa padły od niemieckich dziennikarzy ("Dlaczego Polska nie chce zlikwidować energetyki węglowej?", "Dlaczego szczyt węglowy organizowany jest przy okazji szczytu klimatycznego?", "Czy jest coś takiego, jak czysty węgiel?") i widać jaki miały poziom merytoryczny ("redakcja kazała się o to zapytać"- tłumaczyły się dziennikarki). Dziennikarz z polskiej stacji telewizyjnej zapytał o protest Greenpeace...
Wicepremier z wielką cierpliwością odpowiedział na te pytania. Nawet przyznał, że jest zadowolony, iż zadają je dziennikarze z Niemiec, z państwa, która w ostatnim czasie nie tylko zwiększyło zużycie węgla kamiennego i brunatnego, ale także emisję dwutlenku węgla.
COP19 Piechociński, jak i cała branża węglowa, uznają za doskonałą okazję do wyartykułowania tezy, że walczyć trzeba z emisją gazów, a nie z węglem, który w skali globalnej daje 45 proc. energii (co podkreślił szef WCA).
Wicepremier dodał, że Polska będzie podejmowała takie działania, które będą skutkowały uznaniem, że wprowadzanie czystych technologii węglowych i zwiększanie wydajności energetycznej, a przez to obniżanie stopnia zanieczyszczenia atmosfery, będzie uwzględnione w protokole, który zostanie podpisany w Paryżu w 2015 r.
Nie wiadomo, jak dziennikarze niemieccy przyjęli wyjaśnienie wicepremiera, że Polska nie likwiduje węgla, bo ma duże jego zasoby. Wiadomo, że takie pytania będą stawiane jeszcze nie raz.
Organizatorem Szczytu jest Światowy Związek Węglowy (World Coal Association) i PowerMeetings.eu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Gospodarki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Sprawdzić wymazy czym naprawdę ludzie palą, a nie zwalać na węgiel.
Oczywiście, że nie likwidować, tylko ograniczać uciążliwość jego spalania jak i doskonalić technologie przerobu