W sobotę (16 listopada) w Kompanii Węglowej zainaugurowano obchody święta górniczego stanu - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe spółki. Jako pierwsza Barbórkę zaczęła świętować kopalnia Marcel, która w tym roku obchodzi jubileusz 130-lecia. W uroczystościach wzięli udział wiceprezesi spółki Marek Uszko i Piotr Rykala. Wiceprezes Uszko podziękował górnikom za ich trud i zaapelował o solidarność w tych trudnych dla górnictwa czasach.
Akademia barbórkowa odbyła się w Domu Kultury w Rybniku-Niedobczycach. Wśród gości naleźli się wicewojewoda śląski Andrzej Pilot oraz prof. Józef Dubiński, dyrektor naczelny Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach. Nie zabrakło także parlamentarzystów, samorządowców z ościennych miast oraz przedstawicieli duchowieństwa.
Adam Robakowski, dyrektor kopalni Marcel w swoim przemówieniu podziękował abp. Wiktorowi Skworcowi za koncelebrowani mszy św. w intencji górników oraz wygłoszenie homilii. Przypomniał, że przez te wszystkie lata, bez względu na zawirowania wojenne, społeczne i ustrojowe, górnicy zawsze dziękowali swojej opiekunce św. Barbarze za przepracowane lata i prosili o szczęśliwą przyszłość. Nie inaczej było i tym razem.
- Dziękuję, że przyjęliście państwo nasze zaproszenie. Wasza tak liczna obecność to podziękowanie dla załogi kopalni za codzienny trud i wysiłek. Jest ona także dowodem na to, że to co robimy i jak to robimy jest zauważane i docenione - powiedział podczas akademii dyrektor Robakowski.
Marek Uszko, wiceprezes zarządu Kompanii Węglowej, dziękując górnikom za ich codzienny trud stwierdził, że kopalnia Marcel jest w ocenie zarządu w pierwszej trójce najlepszych kopalń spółki.
- Można śmiało powiedzieć, że Marcel osiąga lepsze wyniki niż Bogdanka, która od lat chlubi się, że jest najlepszą kopalnią w Polsce - powiedział wiceprezes Uszko i dodał, że górnicy z Marcela osiągają tak doskonałe wyniki, mimo, że pracują w bardzo trudnych warunkach i zagrożeniach.
Wiceprezes Uszko dodał, że mijający rok był trudnym okresem dla całego górnictwa, a w szczególności dla Kompanii Węglowej. Dlatego spółka kończy prace nad wieloletnim planem restrukturyzacji, który będzie obowiązywał do 2020 roku.
- Będzie to trudny program. Trudny w odbiorze społecznym, ale jestem przekonany, że wspólnie pokonamy ten niełatwy okres. Z tego miejsce chciałbym też zaapelować o solidarność wśród naszych pracowników. Solidarność, która musi być w naszej branży i w naszej spółce abyśmy przetrwali ten niełatwy czas - powiedział Marek Uszko.
Dodał, że w sobotę 16 listopada, w dniu gdy zorganizowano Barbórkę kopalni "Marcel" w siedzibie Kompanii Węglowej gościł wicepremier Janusz Piechociński, który spotkał się z członkami zarządów spółek węglowych. Rozmawiano o bieżącej sytuacji branży.
- Ministerstwo Gospodarki ze szczególną troską pochyla się nad programem restrukturyzacji naszej branży. Otoczenie i kryzys spowodowały, że spółki węglowe mają w tym roku pogorszone wyniki finansowe. Kryzys dotknął szczególnie Kompanię Węglową. Mamy bardzo zmniejszone przychody, co powoduje, że musieliśmy wprowadzić programy oszczędnościowe. Nie oszczędzamy jedynie na kwestiach bezpieczeństwa pracy, które były i zawsze będą dla nas priorytetem - zapewnił wiceprezes Uszko.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.