Indyjska firma GVK podała na swojej stronie internetowej, że może już budować kopalnię węgla Kevin Corner w zagłębiu Galilee w Queensland, na zachód od Emerald.
Australijski rząd federalny udzielił spółce zgody środowiskowej, mimo protestów obrońców naturalnego środowiska. Zatwierdzenie zostało wydane po pięcioletniej walce między spółką a działaczami ekologicznymi. Ci ostatni zorganizowali kampanię przeciwko tej inwestycji. Straszyli, że budowa kopalni i jej funkcjonowanie zakłóci przepływ wód gruntowych, które są kluczowe dla farm.
W wydanym oświadczeniu firma GVK zapowiedziała, że realizacja inwestycji rozpocznie się w 2015 r., a pierwszy węgiel wydobyty będzie trzy lata później.
Połączenie trzech kopalń: Kevin Corner GVK, Coal Alpha i zachodniego projektu kopalni Alpha sprawi, że powstanie jednej z największych projektów górniczych na świecie. Łącznie ich zasoby całkowite wynoszą ok. 8 mld t i maksymalną zdolność produkcyjna ok. 80 mln t rocznie.
Wypowiadając się na temat rozwoju tych projektów Sanjay Reddy, wiceprezes GVK powiedział:
- Jako firma rozwijająca się i inwestująca w przemysł węglowy, mamy wyjątkową pozycję. A to dlatego, że posiadamy zgody rządów stanowego i federalnego, dzięki którym zintegrujemy i połączymy nasze kopalnie. Mamy też projekty rozbudowy linii kolejowej oraz rozbudowy portów przeładunkowych, które z pewnością pomogą w otwarciu Zagłębia Galilee.
Rejon ten leżącego na zachód od Emerald.
- Te projekty stanowią jeden z najważniejszych elementów rozwoju regionalnego i gospodarczego, którego ta część Australii nie widziała od dziesięcioleci - dodał Sanjay Reddy.
Przedstawiciele GVK podkreślają, że projekt Zagłębia Galilee zapewni w trakcie budowy kopalń bezpośrednie i pośrednie pracę dla ok. 7000 osób.
A gdy zakłady ruszą z wydobyciem, to zatrudnienie znajdzie ok. 20 000 pracowników w czasie eksploatacji pokładów.
- Realizacja projektu zasili kwotą ok. 42 mld dolarów konta rządu stanu Queensland i rządu federalnego. Są to podatki i opłaty licencyjne, które wpłyną do państwowej kasy w czasie prowadzenia przez kopalnie wydobycia węgla - podkreślił przedstawiciel GVK.
Kopalnia Kevina Korner zaprojektowana jest na prowadzenie wydobycia przez 30 lat. Jej zdolności produkcyjna ma wynieść do 30 mln t rocznie węgla energetycznego o eksportowej jakości.
Greg Lane, przedstawiciel rady Queensland Resorce, powiedział, że projekt GVK przyczyni się poprawie standardów życia milionów ludzi w Indiach, a także otworzy nowy region wydobycia węgla w Australii.
- GVK należą się gratulacje za zaangażowanie w ten projekt w tak bardzo trudnych czasach, jakie są obecnie w przemyśle węglowym w Queensland - powiedział Lane.
Z kolei, jak podaje czasopismo Shift Miner w swoim listopadowym wydaniu, queenslandzki rząd, a właściwie premier Newman postanowił pomoc firmom górniczym w zainwestowaniu w węgiel w tym stanie. Premier zaproponował tymczasową obniżkę podatków dla firm, które otworzą kopalnie w Zagłębiu Galilee. Ponadto rząd stanowy będzie pomagał w projektach rozbudowy linii kolejowej, portów oraz w budowie ujęć wody.
Przeciwna temu jest Partia Zielonych, która twierdzi, że bogaci inwestorzy tacy jak Gina Reinhart czy Cliwe Palmer (członek parlamentu) będą jeszcze bogatsi kosztem zmian klimatu, obniżenia poziomu wód gruntowych czy zniszczeniem Wielkiej Rafy Koralowej.
Zwolennicy inwestycji podkreślają, że obniżki w podatkach mają przyspieszyć inwestycje w węgiel, a tym samym obniżyć bezrobocie.
Z kolei prof. John Rolfe z Central Queensland Uniwersity powiedział, że uzyskanie pozwoleń na otwarcie jednej kopalni, przyspieszy uzyskanie pozwoleń na otwarcie innych kopalń.
O GVK
GVK to wiodące indyjskie konsorcjum, w którego centrum zainteresowania są: energia , zasoby mineralne, lotniska, transport, hotelarstwo i sektor nauk przyrodniczych. Firma ta zbudowała w Indiach pierwszą niezależną od władz elektrownię i posiada nowe projekty o mocy około 6000 MW. Jest też pierwszą spółką w Indiach, która opracowała projekt drogowy - sześciopasmową autostradę. Jako jeden z największych prywatnych operatorów lotnisk w Indii sektora GVK obsługuje około 44 milionów pasażerów rocznie przez lotniska w Bombaju i Bangalore. Rozwija też dwa lotniska w Indonezji . Chociaż firma zainwestowała już ponad 4,3 mld USD, to ma jeszcze projekty budowy rurociągów o wartości ponad 6,6 mld USD w rurociągach w Indiach.
GVK nabyła australijskie zasoby węgla (8 mld t) w Queensland za 1,26 mld dolarów amerykańskich i przewiduje inwestycje o wartości 10 mld na budowę kopalń w zagłębiu Galilee, 500 km linii kolejowej i portu o zdolności przeładunkowej 60 mln t rocznie. Jest to największy na świecie zintegrowany projekt górniczy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.