Przedstawiciele biznesu razem z politykami powinni uczestniczyć w negocjowaniu globalnego porozumienia klimatycznego, by szukać lepszych rozwiązań w kwestiach ochrony przyrody i klimatu - ocenił przewodniczący COP19 minister środowiska Marcin Korolec.
Minister wziął udział (13 listopada) w inauguracji polskiej odsłony inicjatywy Caring for Climate, zrzeszającej firmy, których działania sprzyjają środowisku.
- Należy szukać dialogu z biznesem, aby szukać inspiracji i rozwiązań w kwestiach ochrony klimatu. Dzisiaj, na starcie globalnych negocjacji, które mają zakończyć się porozumieniem w 2015 r., taki dialog jest bardziej potrzebny, niż kiedykolwiek wcześniej - podkreślił przewodniczący szczytu klimatycznego trwającego od poniedziałku w Warszawie.
Jego zdaniem obok politycznych decyzji ws. ochrony klimatu należy wsłuchać się w głos tych, których te zobowiązania dotkną.
- Często ministrowie starają się rozwiązywać sprawy klimatyczne między sobą, pozostawiając biznes trochę z boku (...) Ale dzięki współpracy możemy przyczynić się do progresu w dyskusji dotyczącej klimatu i przyczyniać się do dobrobytu obywateli.
Korolec przypomniał, że z polskiej inicjatywy w ramach szczytu COP19 odbędzie się specjalna debata z udziałem biznesu i najważniejszych polityków biorących udział w szczycie. Do Warszawy mają przyjechać przedstawiciele największych firm na świecie, w tym dużych emitentów gazów cieplarnianych. Podobne debaty mają się odbyć na przyszłorocznym szczycie w Limie i za dwa lata w Paryżu.
Szef resortu środowiska przekonywał, że rozwój gospodarczy może iść w parze z ochroną klimatu.
- Od 1989 roku, przy równoczesnej redukcji gazów cieplarnianych o ponad 30 proc., Polskie PKB wzrosło o 200 proc. - zaznaczył.
Przypomniał o stworzonym przez ministerstwo programie GreenEvo, który na rynkach zagranicznych wspiera polskie innowacyjne zielone technologie. Dodał, że laureaci projektu z sukcesem konkurują na rynkach światowych.
Ambasador Niemiec Rudiger Freiherr von Fritsch mówił, że polityka przyjazna środowisku może przyczyniać się do sukcesów ekonomicznych.
- W ostatniej dekadzie udział energii ze źródeł odnawialnych wzrósł w Niemczech z 3 proc. do 25 proc., a w ciągu 20 lat wymiana handlowa Niemiec wzrosła podwójnie - dodał.
Podkreślił, że inwestowanie m.in. w zieloną energię jest perspektywiczne.
Wiceprezydent Pracodawców RP Piotr Kamiński powiedział podczas konferencji, że unijne cele redukcji CO2 o 20 proc. do 2020 r. mogą okazać się bardzo kosztowne dla polskiego przemysłu, szczególnie dla górnictwa i przemysłu ciężkiego.
Kamiński przypomniał, że podstawą polskiej energetyki jest węgiel i ta sytuacja nie zmieni się w ciągu najbliższych dekad. Jego zadaniem Polska powinna wyspecjalizować się w efektywnych i czystych technologiach wykorzystania węgla i wokół tego tworzyć innowacyjny sektor gospodarki o znaczącym potencjale eksportowym.
- Walka ze zmianami klimatu nie może ograniczać się do promocji zjawiska emigracji przemysłu do państw nieobjętych regulacjami klimatycznymi; to nie przyniesie żadnego efektu - zaznaczył.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.