Organizacja Water UK, skupiająca największych brytyjskich dostawców wody pitnej, kończy prace nad raportem dotyczącym wpływu eksploatacji gazu łupkowego na bezpieczeństwo dostaw wody. Raport wskazuje potencjalne zagrożenia, ale stwierdza, że można je z powodzeniem wyeliminować.
Choć sam raport nie ujrzał jeszcze światła dziennego, to przedstawiciele organizacji zdradzili już kluczowe wnioski. Najważniejsze jest to, że wszystkie potencjalne zagrożenia wynikające z poszukiwań i wydobycia gazu łupkowego mogą być skutecznie zminimalizowane poprzez współpracę spółek z obu branż.
W lipcu tego roku Water UK w opublikowanym oświadczeniu przestrzegała przed potencjalnymi konsekwencjami stosowania szczelinowania hydraulicznego przy poszukiwaniach gazu łupkowego.
"Szczelinowanie w poszukiwaniu gazu łupkowego może doprowadzić do zanieczyszczenia wód gruntowych metanem i szkodliwymi chemikaliami, jeśli nie będzie zaplanowane i przeprowadzone z największą ostrożnością" - poinformowała wówczas organizacja, deklarując jednocześnie gotowość do współpracy z firmami poszukującymi gazu łupkowego w celu zminimalizowania ryzyka z tym związanego.
W spodziewanym lada dzień raporcie, to ryzyko też będzie wskazane. Zdaniem dostawców wody bliska współpraca może jednak z powodzeniem rozwiązać ten problem.
W lipcowym oświadczeniu Water UK wskazywała także na inne potencjalne wyzwania związane z poszukiwaniami gazu łupkowego, m.in. zaopatrzeniem w wodę na potrzeby prac poszukiwawczych a także ryzyka dla infrastruktury wodociągowej wynikającego z możliwości wystąpienia wstrząsów sejsmicznych przy okazji szczelinowania.
Problem wpływu poszukiwań gazu łupkowego na zasoby wody pitnej również był poruszony w opublikowanym w zeszłym miesiącu raporcie Public Health England, agencji podległej brytyjskiemu Departamentowi Zdrowia. Wynikało z niego, że potencjalne ryzyko skażenia wód gruntowych przy okazji szczelinowania jest niewielkie a zaobserwowane dotąd przypadki były efektem nieszczelności w odwiercie pionowym i nie wynikały bezpośrednio z samego procesu szczelinowania.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.