Każdy z nas może uratować komuś życie, ucząc się zasad pierwszej pomocy oraz przyłączając się do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego. Trwa jesienna akcja "Bądź bezpieczny" Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Przedsięwzięciu partneruje Tauron Polska Energia.
Na odwiedzających galerie handlowe (9-10.11- Kraków - Galeria Krakowska; 16-17.11- Rzeszów - Millenium Hall; 30.11-01.12 - Gliwice - Europa Centralna) czeka wiele atrakcji przygotowanych przez ratowników - oprócz pokazów pierwszej pomocy, można spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej i wziąć udział w licznych konkursach. Zainteresowani mogą przyłączyć się także do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego, w ramach projektu realizowanego przez Fundację TAURON.
- Zdecydowaliśmy się połączyć te inicjatywy, ponieważ obie dotyczą ratowania ludzkiego życia i wpływają na nasze bezpieczeństwo - mówi Paweł Gniadek, prezes zarządu Fundacji Tauron. - Od ponad roku zachęcamy zarówno pracowników naszej Grupy, jak i uczestników sponsorowanych przez nas wydarzeń do przyłączania się do bazy potencjalnych dawców szpiku. Wspólny projekt z GOPR jest doskonałą okazją, by kontynuować te działania, o czym świadczy fakt, że podczas pierwszej, wrocławskiej odsłony akcji niemal 300 osób zarejestrowało się w bazie.
Równie dużym zainteresowaniem cieszą się atrakcje przygotowane przez GOPR. Akcja "Bądź bezpieczny" ma popularyzować racjonalne zachowania i zasady udzielania pierwszej pomocy.
- O tym, jak ważna jest edukacja w tym zakresie, przypominają smutne statystyki GOPR, które w ubiegłym roku przeprowadziło w polskich górach tysiące interwencji, wypraw i akcji ratunkowych - wyjaśnia Jacek Dębicki, naczelnik GOPR. - Najczęstszą przyczyną nieszczęśliwych zdarzeń jest brawura oraz nieprzestrzeganie zasad bezpiecznego zachowania na górskich szlakach. Odpowiedzią na ten problem jest m.in. jesienna akcja, która ma edukować turystów wybierających się w góry, a także uczyć bezpiecznych zachowań w innych sytuacjach życia codziennego.
Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe powstało w 1952 r. Dziś składa się z 7 grup terenowych: Beskidzkiej, Bieszczadziej, Jurajskiej,Karkonoskiej, Krynickiej, Podhalańskiej, Wałbrzysko-Kłodzkiej. Samodzielnie. W systemie ratownictwa górskiego działa niezależne od GOPR Tatrzańskie Pogotowie Ratunkowe. W 2012 r. ratownicy uczestniczyli w 6002 akcjach. Dość powiedzieć, że tylko podczas ferii zimowych w 2013 r. odnotowano 3000 interwencji ratowników GOPR i TOPR.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.