Atmosferyczne stężenia gazów wywołujących efekt cieplarniany osiągnęły w 2012 r. rekordowe poziomy; tempo wzrostu tych stężeń jest coraz większe - poinformowała w środę w dorocznym raporcie Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).
Opublikowany w Genewie przez agendę ONZ Greenhouse Gas Bulletin informuje, że w latach 1990-2012 efekt cieplarniany w atmosferze wzrósł o 32 proc. z powodu wzrostu stężenia CO2 i innych gazów cieplarnianych, takich jak metan czy podtlenek azotu. W ocenie WMO dwutlenek węgla, pochodzący w większości ze spalania paliw kopalnych, odpowiada za 80 proc. przyrostu zdolności cieplarnianych. Raport podkreśla, że od początku ery przemysłowej ok. 1750 r. stężenie CO2 w atmosferze wzrosło o 41 proc., metanu o 160 proc., a podtlenku azotu o 20 proc. Tylko połowa CO2 emitowanego z powodu działalności człowieka jest absorbowana przez rośliny i oceny, reszta pozostaje w atmosferze - przypomina dokument.
- Obszerne dane, pochodzące z naszej globalnej sieci pomiarowej po raz kolejny dowodzą, że gazy cieplarniane, emitowane przy okazji ludzkiej działalności naruszyły naturalną równowagę atmosfery i stanowią poważny wkład w zmiany klimatu - ocenił sekretarz generalny WMO Michel Jarraud.
Jak dodał, w rezultacie tych zmian zjawiska pogodowe przybierają ekstremalny charakter, pokrywa lodowa i lodowce topią się, a poziom mórz się podnosi.
- Ograniczenie zmian klimatu będzie wymagać szerokiej i trwałej redukcji emisji. Musimy działać teraz, w przeciwnym wypadku wystawiamy na niebezpieczeństwo los naszych dzieci i przyszłych generacji. Czas nie gra na naszą korzyść - powiedział też Jarraud.
Z danych WMO wynika, że przed erą przemysłową średnie stężenie CO2 w atmosferze wynosiło ok. 278 ppm (parts per million - części na milion), by w 2012 r. sięgnąć 393,1 ppm.
Raport zwraca uwagę, że między 2011 i 2012 rokiem stężenie wzrosło o 2,2 ppm, co jest wartością wyraźnie większą niż średnia przyrostu z poprzednich 10 lat, która wynosi 2,02 ppm. To pokazuje przyspieszenie wzrostu - konkluduje raport.
WMO zastrzega, że Greenhouse Gas Bulletin dotyczy koncentracji w atmosferze gazów cieplarnianych, a nie emisji.
W styczniu 2013 r serwis foxnews.com podał informację o tym, że wartości publikowanych przez lata wzrostów temperatur były zawyżane.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.