Świat obiegła wiadomość dotycząca raportu ONZ na temat zmian klimatycznych na świecie. Z informacji ujawnionych m.in. przez serwis foxnews.com wynika, że wartości publikowanych przez lata wzrostów temperatur były zawyżane.
W mediach na świecie pojawiają się teraz głosy mówiące, że " naukowcy tworzący raport mogli się pomylić w ocenie wzrostu temperatury w ciągu ostatnich 20 lat".
Raport, który wyciekł został przygotowany przez Międzynarodowy Panel ds. Zmian Klimatycznych (Intergovernmental Panel on Climate Change , w skrócie IPCC ). Jest to organizacja założona w 1988 przez dwie organizacje Narodów Zjednoczonych - Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) oraz Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) w celu oceny ryzyka związanego z wpływem człowieka na zmianę klimatu.
W dokumencie, który wyciekł znajdują się wykresy czterech modeli wzrostu temperatur publikowane od 1990 roku. Osoby, które dokonały analizy tych danych doszły do wniosku, że przedstawione wartości temperatur są zawyżone.
Klimatolog Roy Spencer z Uniwersytetu Alabama, w rozmowie z Fox News stwierdził, że temperatura powietrza "nie mogła wzrastać w takim tempie, jakie zostało przedstawione w raporcie".
Według wyników raportu średnia temperatura na Ziemi miała w ostatnim dwudziestoleciu wzrosnąć od 0,3 do 0,5 stopnia C. Rzeczywisty wzrost temperatury miał jednak wynieść około 0,15 stopnia C.
- Wynika z tego, że wpływ dwutlenku węgla na zmiany klimatyczne nie jest tak duży, jak uważa IPCC - dodaje Spencer.
Raporty IPCC są wykorzystywane przy formowaniu narodowych i międzynarodowych programów klimatycznych i polityki finansowania badań zmian klimatycznych, a analizy IPCC stanowią podstawę do negocjacji międzynarodowych porozumień klimatycznych, m.in Ramowej Konwencji ONZ w sprawie Zmian Klimatu i Protokołu z Kioto.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Też mi sensacja. Przecież udowodniono że "naukowcy" z jakiegoś uniwersytetu namawiali swoich kolegów do fałszowania danych własnie w pomiarach temperatury. Nie dziwi mnie odswieżanie starych kotletów po klapie w Doha ONZ traci pretekst do marnowania kasy na kilkutysięczne bale nierobów i utrzymanków koncernów naftowych, a UE potrzebuje pretekstu do porzucenia pakietu - skoro cena emisji padła na podłogę... Jeszcze chwila i skończy sie ten chocholi taniec pod tytułem "globalne oszustwo o globalnym ociepleniu"