Notowania złotego w tym tygodniu będą w głównej mierze uzależnione od decyzji i komentarzy trzech banków centralnych - Fed, EBC oraz NBP. Zdaniem ekonomistów decydujące będą głównie komentarze płynące z Waszyngtonu oraz Frankfurtu; Warszawa pozostanie w cieniu.
- Obecnie decydujące słowo w kierowaniu rynkami mają przede wszystkim wydarzenia globalne, nasze wewnętrzne sprawy pozostają mniej istotne. Z pewnością światowi inwestorzy będą w najbliższych dniach nasłuchiwać decyzji i komentarzy ze strony władz Fed czy EBC. W ślad za parą euro-dolar poruszać się będzie złoty - powiedział ekspert walutowy z banku Millennium Przemysław Winiarczyk.
- Każde wieści z tych dwóch instytucji będą miały dla rynku niebagatelne znaczenie - dodał.
Zdaniem Winiarczyka w cieniu dwóch wielkich banków centralnych pozostaje posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. - Środowa decyzja raczej nie zaskoczy rynku; być może ciekawsze będą komentarze po Radzie. Mimo wszystko nie spodziewam się, aby złoty mógł wyraźniej zareagować na nasze krajowe wydarzenia; wciąż pozostajemy pod wpływem przede wszystkim czynników globalnych - powiedział.
Winiarczyk ocenia, że poniedziałkowa sesja na FX minęła spokojnie. - Mieliśmy ciekawe otwarcie na parze dolar-złoty, ale to jedynie pokłosie ruchu na parze euro-dolar. W końcówce zeszłego tygodnia dolar mocno zyskiwał względem euro, więc dzisiejszy ruch na USD/PLN nie był wielkim zaskoczeniem - powiedział Winiarczyk.
- Odczyt wskaźnika PMI miał dla złotego neutralne znaczenie - dodał.
HSBC podał w poniedziałek, że wskaźnik PMI dla Polski w październiku wzrósł do 53,4 pkt z 53,1 pkt we wrześniu.
Zdaniem dilera SPW reprezentującego BRE Bank Piotra Kołudy do środy na rynku obligacji nie powinno zajść wiele zmian.
- Wydaje się, że chwilowo inwestorom brak jest bodźców, aby decydować, w którą stronę rynek ma się przesunąć. Druga połowa tygodnia będzie obfitować w odczyty i wydarzenia, więc z pewnością będzie ciekawiej. Do tego czasu nie spodziewałbym się dużych zmian na rynku - powiedział Kołuda.
Wśród najistotniejszych dla krajowego rynku długu wydarzeń z drugiej części tygodnia Kołuda wskazał na posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (decyzja odnośnie stóp procentowych w środę), posiedzenie EBC, przetarg obligacji 2- i 5-letnich oraz dane dotyczące amerykańskiego rynku pracy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.