Plan budowy rurociągu naftowego Brody-Adamowo znalazł się wśród 35 "Projektów wspólnego zainteresowania" (PECI), zatwierdzonych przez Radę Ministrów Wspólnoty Energetycznej - poinformowała spółka Sarmatia, koordynująca projekt magistrali z Ukrainy do Polski.
Według Sarmatii "uzyskanie przez projekt Brody-Adamowo statusu PECI (Projects of Energy Community Interest) pozytywnie wpłynie na jego realizację, w tym poprzez zwiększenie jego atrakcyjności inwestycyjnej, uproszczenie procedur uzyskania odpowiednich pozwoleń oraz zaangażowanie unijnych mechanizmów wsparcia".
Jak podała Sarmatia, zatwierdzenie listy 35 "Projektów wspólnego zainteresowania" odbyło się na 11. posiedzeniu Rady Ministrów Wspólnoty Energetycznej 24 października w Belgradzie. Jednym z głównych kryteriów wyboru projektów był - jak podała spółka - "przyszły wpływ inwestycji na rozwój regionalnych rynków energetycznych".
- Wśród projektów istotnych dla rozwoju infrastruktury przesyłowej ropy naftowej Rada Ministrów wyselekcjonowała dwie inwestycje, jedną z których został projekt budowy rurociągu naftowego Brody-Adamowo - podkreśliła Sarmatia. Według spółki "Rada Ministrów wezwała wszystkie kraje członkowskie Wspólnoty Energetycznej do podjęcia niezbędnych kroków w celu terminowego i skutecznego wdrożenia projektów PECI".
Sarmatia przypomniała, że 14 października Komisja Europejska zatwierdziła projekt budowy rurociągu naftowego Brody-Adamowo na liście "Projektów wspólnego zainteresowania". - Wymienione decyzje Rady Ministrów Wspólnoty Energetycznej oraz Komisji Europejskiej świadczą o istotnym znaczeniu projektu Brody-Adamowo oraz projektu Euro-Azjatyckiego Korytarza Transportu Ropy Naftowej dla bezpieczeństwa energetycznego Europy oraz integralności infrastruktury przesyłowej - zaznaczyła spółka.
Międzynarodowe Przedsiębiorstwo Rurociągowe Sarmatia to spółka koordynująca projekt budowy magistrali naftowej z Brodów na Ukrainie do Adamowa w Polsce i dalej do Płocka, z możliwością przedłużenia do Gdańska lub w kierunku zachodnim.
Wcześniej Sarmatia informowała, że inwestycje w ramach "Projektów wspólnego zainteresowania" będą wspierane przez Mechanizm "Łącząc Europę" - Connecting Europe Facility. To powstały w 2011 r. fundusz na realizację projektów budowy i modernizacji infrastruktury transportowej, energetycznej i telekomunikacyjnej. Środki z tego funduszu będzie można pozyskać w przyszłym okresie finansowania 2014-20.
We wrześniu Sarmatia podała, że plan budowy polskiej części rurociągu naftowego Brody-Płock z możliwością jego przedłużenia uzyskał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach projektu, co otwiera drogę do ubiegania się przyszłości o pozwolenie na budowę. Decyzja środowiskowa - według Sarmatii - jest też m.in. "niezbędnym załącznikiem do wniosku o finansowanie projektu z funduszy Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, który spółka planuje złożyć w najbliższym czasie".
Postępowanie administracyjne o wydania decyzji środowiskowej dla budowy polskiej części rurociągu Brody-Płock było możliwe po wpisaniu inwestycji do planów zagospodarowania przestrzennego 19 gmin na trasie przebiegu magistrali.
W sierpniu źródła zbliżone do resortu gospodarki poinformowały, że środki unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-13, jakie zostały początkowo przeznaczone w kwocie ok. 450 mln zł na budowę ukraińsko-polskiego ropociągu Brody-Płock, posłużą m.in., jako dofinansowanie budowy gazociągów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
and Settings\Administrator\æ¡Œé¢\xr\3 45 txt
and Settings\Administrator\æ¡Œé¢\xr\3 2 txt