Jerzy Zagórski, analityk rynku gazu i ropy naftowej, podaje interesujące informacje na ten temat w dziale "Aktualia ropy i gazu na świecie" w październikowym numerze Przeglądu Geologicznego (vol. 61, nr 10, 2013). Naftowo-gazowe wiadomości otwiera lista największych producentów ropy na naszym globie, zawierająca dane na temat 139 kluczowych firm z tej branży.
Pierwsze cztery miejsca przypadają krajom arabskim na czele z Arabią Saudyjską (SAOC - 486 mln t), drugi jest Iran (NIOC - 151,5 mln t), trzeci Irak (INOC- 143 mln t), czwarty Kuwejt (KO- 136,7 mln t). Kolejne miejsca o podobnej skali wydobycia zajmują: piąte Meksyk (Pomex), szóste Chiny (petroChina), siódme Abu Zabi (ANDOC), ósme Wenezuela (PdVSA), dziewiąte Rosja (Rosnieft) i dziesiąte Brazylia (Petrobas). Amerykańskie koncerny są już w drugiej dziesiątce.
Z gazem łupkowym kłopoty ma też Holandia, która dotąd czerpie swoje dochody z gigantycznych złóż gazu na lądzie i na Morzu Północnym. Po ponad pół wieku eksploatacji są one na wyczerpaniu. Poniżej nich znajdują się macierzyste skały łupkowe, w których zalega gaz niekonwencjonalny. Próby jego eksploatacji spotkały się jednak z gwałtownymi protestami ludności. Wyjaśnienia, że jego eksploatacja nie zagraża wodom podziemnym i środowisku, nie są przyjmowane do wiadomości. Sprawa oparła się o parlament. Rząd jest zdeterminowany sięgnąć do tych złóż. Szczególnie, że wielkość ich zasobów ocenia się na od 2,4 do 11 bln m sześć. gazu.
Okazuje się, że nadmiar gazu i ropy naftowej też może być zmartwieniem. Problem taki ma Arabia Saudyjska, która jest zaniepokojona eksploatacją ropy łupkowej przez Stany Zjednoczone. Powoduje to, że USA stają się pod tym względem samowystarczalne i maleją ich zakupy w Arabii Saudyjskiej. Jest to o tyle niepokojące, że dochody ze sprzedaży gazu i ropy naftowej stanowią finansowy fundament tego państwa.
Raport z aktualnego stanu nafty i gazu zawiera też najnowsze wiadomości o odkryciach nowych złóż w Rosji, Egipcie, USA i Meksyku. Na zakończenie przedstawiono wspólne poszukiwania ropy i gazu prowadzone przez Białoruś i Ukrainę.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.