Przeciągające się prace nad potrzebnymi regulacjami prawnymi mogą być przyczyną opóźnienia przy realizacji inwestycji związanych z budową gazowej sieci przesyłowej - wynika z opublikowanego we wtorek (22 października) raportu Najwyższej Izby Kontroli.
Rzecznik prasowy Izby Paweł Biedziak poinformował, że NIK oceniła, że instytucje odpowiedzialne za rozwój gazowej sieci przesyłowej w Polsce wywiązują się poprawnie z większości swoich zadań.
- Zarówno Ministerstwo Gospodarki, jak i Ministerstwo Skarbu Państwa wywiązały się z większości zadań określonych w programach rządowych w zakresie rozwoju sieci przesyłowej gazu ziemnego. Inspektorów NIK zaniepokoiły jednak opóźnienia dotyczące opracowania i wdrożenia potrzebnych regulacji prawnych - poinformował Biedziak. Zaznaczył, że mają one służyć usprawnieniu inwestycji w tym obszarze.
- W szczególności chodzi o projekt ustawy o korytarzach przesyłowych. Mimo że MG rozpoczęło nad nim prace w 2009 r., projekt wciąż nie trafił do Sejmu - podkreślił.
W komunikacie wskazano, że spółka Gaz-System, pełniąca w badanym okresie rolę operatora gazowego, podejmowała liczne inwestycje w dziedzinie krajowej sieci przesyłowej i połączeń międzynarodowych. Większość inwestycji zrealizowała zgodnie z wymogami ustawowymi. - Wynikiem prac podejmowanych w latach 2006-2012 było prawie 400 km sieci przesyłowych o wydajności większej od dotychczasowej o 1 mln 181 tys. 585 m sześc./h - wskazano.
Izba zauważyła, że w realizacji poszczególnych inwestycji gazowych wystąpiły opóźnienia, które nie miały jednak - poza przypadkiem budowy gazociągu Świnoujście-Szczecin - negatywnych skutków.
- Termin oddania do użytku tego gazociągu, będącego elementem infrastruktury niezbędnej dla funkcjonowania terminalu LNG w Świnoujściu, jest bowiem związany z terminem uruchomienia terminalu LNG i zwłoka w realizacji gazociągu stwarzała zagrożenie dla terminowego oddania do użytku terminalu LNG - zaznaczyła NIK.
Dodała, że nad działaniami spółki Gaz-System sprawowany był nadzór właścicielski MSP. "W związku z tym Minister SP nakładał na organy spółki obowiązki z zakresu kontroli, nadzoru i sprawozdawczości. Zastrzeżenia NIK wzbudził brak aktywności Ministra SP w egzekwowaniu wykonania niektórych z tych obowiązków" - wskazano w raporcie.
Według NIK rozbudowa sieci gazociągów pozwala na zróżnicowanie źródeł dostaw gazu ziemnego, co z kolei umożliwia zaspokojenie rosnącego popytu na gaz w Polsce i jego sprzedaż do innych państw. Jednocześnie przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.