Giełdy na Wall Street zyskały w środę ponad 1 proc. w reakcji na zawarcie porozumienia między politykami w Waszyngtonie w sprawie budżetu i podniesienia limitu zadłużenia.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 1,36 proc., do 15.373,83 pkt.
S&P 500 zyskał 1,38 proc. i wyniósł 1.721,54 pkt.
Nasdaq Comp. wzrósł o 1,20 proc., do 3.839,43 pkt.
- Jest pewne ryzyko ziszczenia się powiedzenia: "kupuj plotki, sprzedawaj fakty". Gdy rozwiązany został problem w Waszyngtonie, będziemy musieli skoncentrować się na fundamentach i na sezonie publikacji wyników przez spółki, a to nie gwarantuje nam paliwa do dalszych wzrostów - uważa Bruce McCain, szef strategów inwestycyjnych z Key Private Bank.
Liderzy Senatu osiągnęli w środę porozumienie, które pozwoli na uniknięcie technicznej niewypłacalności USA i zakończy blokadę federalnego budżetu.
USA osiągną w czwartek limit ustawowo dopuszczalnego zadłużenia i bez zgody Kongresu na dalsze zapożyczanie państwu szybko zabrakłoby środków na regulowanie bieżących zobowiązań, co mogłoby zagrozić światowej gospodarce kolejną recesją, toteż na wieść o tym, że Republikanie i Demokraci w Senacie osiągnęli kompromis indeksy giełdowe skoczyły w środę po południu w górę, a Dow Jones podniósł się o ponad 1 proc.
Plan przyjęty przez Senat musi zostać przegłosowany w obu izbach Kongresu i podpisany przez prezydenta Baracka Obamę.
Plan senatorów zakłada podniesienie limitu zadłużenia USA do 7 lutego oraz przyjęcie nowej ustawy o finansowaniu rządu do 15 stycznia. W tym czasie, do 13 grudnia, Demokraci i Biały Dom oraz Republikanie mieliby osiągnąć porozumienie w sprawie długoterminowej polityki fiskalnej na najbliższą dekadę, która ograniczyłaby wzrost amerykańskiego zadłużenia.
Nawet jeśli plan senatorów się powiedzie, będzie to tylko tymczasowe rozwiązanie, które nie rozstrzyga sporów fiskalnych w USA, a jedynie odkłada je na później. Plan odsunąłby jednak groźbę pierwszej w historii USA niewypłacalności państwa, a także umożliwiłby powrót do pracy wysłanych na przymusowe urlopy od 1 października setek tysięcy urzędników i otwarcie nieczynnych od dwóch tygodni instytucji i urzędów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.