Sekcja Węgla Kamiennego PZZ Kadra wysłała list do premiera Donalda Tuska, w którym wyraża swoje głębokie zaniepokojenie kondycją polskiego górnictwa węgla kamiennego.
"Załamanie się krajowego rynku sprzedaży, malejące wydobycie, rosnący stan zapasów węgla, a nade wszystko spadek cen węgla na rynkach światowych, co znalazło odzwierciedlenie w cenach zbytu polskiego węgla i w sposób znaczący ograniczyło przychody z jego sprzedaży to tylko niektóre z przyczyn, które sprawiają, że obraz polskiego górnictwa na dzień dzisiejszy jest zły" - czytamy w liście, do którego dotarł portal górniczy nettg.pl
Podpisani pod listem szefowie górniczej Kadry w trzech spółkach węglowych: Grzegorz Herwy, Krzysztof Stefanek oraz Zdzisław Chętnicki apelują, aby rząd spojrzał na polski węgiel i jego problemy z punktu widzenia trzech elementów:
• krajowego bezpieczeństwa energetycznego,
• niezależności energetycznej kraju oraz
• gwaranta konkurencyjności gospodarczej.
"Polityka energetyczna powinna się opierać z jednej strony na możliwościach finansowo-gospodarczych kraju, z drugiej zaś strony na posiadanych bogactwach naturalnych, a takim bogactwem dla Polski jest węgiel"- uważają związkowcy, którzy wskazują, że nie jest możliwe natychmiastowe zastąpienie węgla innymi nośnikami energii, a doświadczenia krajów bogatszych i bardziej rozwiniętych pokazują, że proces ten jest niezwykle drogi i długotrwały.
Liderzy Kadry przypominają także, że: strategia funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego w Polsce oraz ustawa o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego obowiązują tylko końca 2015 r.
"Uważamy, że nadszedł czas, by rozpocząć kompleksowe prace zmierzające do oceny, a następnie do wypracowania modelu funkcjonowania sektora górniczego. W chwili obecnej mamy do czynienia ze zjawiskami, które nie istniały w momencie opracowywania i wdrażania obecnego programu górniczego, a potem polityki energetycznej (...) Należą do nich pojawienie się dużego segmentu importerów węgla, a także znaczących prywatnych producentów węgla. Polskie złoża stały się atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów (...), którzy chcą budować nowe kopalnie, a nie je zamykać. Przede wszystkim jednak rozpoczęto zmiany w zakresie formy własnościowej dotychczasowych producentów węgla, w wyniku czego dwie spółki węglowe pojawiły się na giełdzie - przypominają autorzy listu wskazując, że nadszedł czas nowego zdefiniowania modelu zarządzania i oddziaływania państwa nie tylko na sam sektor, lecz na cały rynek węglowy w Polsce...".
Związkowcy są także zaniepokojeni zapowiedzią, że do 2020 r. Polacy będą musieli zrezygnować z ogrzewania domów węglem.
"Pragniemy zwrócić uwagę na dwa aspekty ewentualnej decyzji w tym temacie. Pierwszy z nich to aspekt społeczny. Wprowadzenie zakazu ogrzewania mieszkań węglem w sposób drastyczny obniży wydobycie. Na obecną chwilę w gospodarstwach domowych spala się od 12 do 15 milionów ton węgla grubego, co stanowi ok. 20 proc. obecnego wydobycia. Sytuacja ta przełoży się na spadek zatrudnienia nie tylko w górnictwie, ale także w firmach kooperujących z górnictwem i zajmujących się handlem węglem. Spowoduje to znaczący wzrost bezrobocia, szczególnie w województwie śląskim. Nie sposób również pominąć skutków ekonomicznych tej decyzji. Dotkną one zarówno przedsiębiorców, budżet państwa jak i budżety rodzinne.(...) Ponadto trzeba mieć na uwadze koszty jakie poniosą samorządy z dostosowaniem starej i budową nowej infrastruktury do realizacji powyższego projektu" - zwracają uwagę.
Powołując się na słowa Donalda Tuska, wypowiedziane we wrześniu podczas otwarcia Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2013, związkowcy z górniczej Kadry zwracają się z apelem o zaniechanie działań negatywnie skutkujących dla gospodarki narodowej i bezpieczeństwa energetycznego Polski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Oj widzę, że Biuro Podróży KADRA się obudziło. Dzieńdoberek!
Więcej takich stanowisk Brawo , może się władza zreflektuje i zajmie sie górnictwem