12 drzewek, wzdłuż nowej ulicy przy Uniwersytecie Śląskim, posadzono w ramach inauguracji 11. edycji Święta Drzewa Klubu Gaja. Tym samym, we wtorek (15 października) w akademickim kwartale powstała Aleja Drzew Polskich.
Pierwotnie drzewa miało posadzić 12 dziekanów wydziałów Uniwersytetu Sląskiego. Jako, że na miejsce akcji przyszło tylko sześcioro, do w charakterze zastępców nieobecnych naukowców wystąpili uczniowie uczestniczący w inauguracji.
O tym, kto miał jakie drzewo posadzić zadecydowało losowanie rodem z popularnego programu "Szansa na sukces". Sadzący pociągnęli za wstążki, wór się rozsupłał, wiadomo było kto jakie drzewko zasadzi.
Sadzenie drzew jest skutecznym sposobem w ograniczaniu skutków i przyczyn zmian klimatu - podkreśla Klub Gaja. W ciągu 10 lat posadzono 570 tys. drzew biorąc tym samym udział w programie edukacji ekologicznej - Święto Drzewa. Katowicka.
Aleja Drzew Polskich ma mieć nie tylko wymiar estetyczny, ale - przede wszystkim - edukacyjny. Jak wskazuje sama nazwa będą w niej tylko polskie gatunki drzew: lipa, jesion, grab, klon. Będzie wiadomo, jakie to drzewa, bo obok nich staną odpowiednie tablice informacyjne.
Nim naukowcy i uczniowie posadzili drzewka (dostarczający dał na nie 3-letnią gwarancję), podsumowano 10. edycję Święta Drzewa, podczas którego posadzono 112,5 tys. drzew różnego gatunku. W tej edycji w gronie najaktywniejszych uczestników programu, nagrodzonych Czarodziejskim Drzewem, województwo śląskie znaleźli się:
• Żory (miasto otrzymało nagrodę za sadzenie drzew przez dzieci i młodzież w ogrodach przyszkolnych i pomysł na odkrywanie wartości starych drzew poprzez konkurs Żorskie pomniki przyrody);
• Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie za utworzenie Literackiego Zagajnika;
• Biblioteka Pedagogiczna w Jaworznie za uczczenie swojego 55-lecia posadzeniem 55 jaworów na terenie 55 miejskich placówek oświatowych;
• Zespół Szkolno-Przedszkolny w Strzyżowicach za oryginalną akcję artystyczną "Żywe rzeźby", która posłużyła do promocji Święta Drzewa na terenie sołectwa Strzyżowice.
Ponadto Miejskie Przedszkole nr 7 w Knurowie otrzymało Nagrodę Pegaza za współpracę i zaangażowanie największej liczby uczestników w akcję i konkursie "Zbieraj makulaturę, ratuj konie", który jest elementem programu Święto Drzewo.
Święto Drzewa prowadzone jest przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
W galerii: inauguracja 11. eydcji Święta Drzewa. Katowice, 15 październiak 2013 r. (zdjęcia: Andrzej Bęben - nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.