Narodowe Centrum Badań Jądrowych opublikowało w poniedziałek (14 października) raport o stanie swoich przygotowań do wspierania programu polskiej energetyki jądrowej - poinformowały portal górniczy nettg.pl służby prasowe NCBJ. Ponad 30-stronicowy dokument wylicza aktualne kompetencje NCBJ w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, analiz zagrożeń, monitoringu radiologicznego, ekspertyz dotyczących pracy reaktorów, badań materiałów i urządzeń dla elektrowni, aż po działania edukacyjne i informacyjne.
- Raport przygotowaliśmy na zamówienie Ministerstwa Gospodarki w ramach prac nad programem polskiej energetyki jądrowej - informuje prof. Grzegorz Wrochna, dyrektor NCBJ.
Ośrodek jądrowy w Świerku podjął intensywne przygotowania do programu jądrowego już od momentu decyzji rządowej w styczniu 2009 r. Połączono rozbite jeszcze w stanie wojennym instytuty tworząc Narodowe Centrum Badań Jądrowych zatrudniające ponad 1000 osób. Korzystając ze środków unijnych zaangażowano wielu młodych ludzi, którzy kształcili się intensywnie dzięki współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej, producentami reaktorów i instytucjami badawczymi z innych krajów. NCBJ włączył się też w szereg międzynarodowych programów badawczych, co umożliwiło dostęp do aktualnej wiedzy i najnowszych narzędzi badawczych.
- Często słyszymy obawy, czy zdążymy przygotować kadry do sprawnego wdrażania energetyki jądrowej - zauważa prof. Wrochna.
- Zapominamy, że w Świerku od wielu lat nieprzerwanie eksploatujemy reaktory jądrowe. Reaktory badawcze mają wprawdzie znacznie mniejszą moc od reaktorów energetycznych, ale za to są ciągle modernizowane, zmienia się ich konfiguracja, służą różnych eksperymentom. A to oznacza, że nasi specjaliści muszą umieć projektować nowe wyposażenie reaktora, modelować jego zachowanie, przeprowadzać analizy bezpieczeństwa, na bieżąco monitorować pracę reaktora - dodaje szef NCBJ.
Reaktor Maria przechodził gruntowną modernizację w latach 90-tych. Kilka lat temu został przystosowany do produkcji radioizotopów na masową skalę, a obecnie przechodzi na nowy rodzaj paliwa o niskim wzbogaceniu, co wymagało m.in. wymiany pomp. Wszystkie te prace są znakomitym poligonem do kształcenia specjalistów.
Na zlecenie Państwowej Agencji Atomistyki NCBJ obsługuje system wspomagania decyzji w sytuacjach kryzysowych RODOS. Dysponuje kilkoma akredytowanymi laboratoriami, m.in. wzorcowania aparatury dozymetrycznej i utrzymuje Państwowy Wzorzec Jednostki Miary Aktywności Promieniotwórczej Radionuklidów.
NCBJ stał się cenionym partnerem w międzynarodowych projektach związanych z doskonaleniem metod modelowania reaktorów czy pracami nad reaktorami nowych generacji. W tym roku instytutowi powierzono rolę koordynatora w projekcie Euratom NC2I-R poświęconemu kogeneracji jądrowej z udziałem m.in. firm Areva, Fortum, Amec i E.ON.
- Chcemy by ośrodek w Świerku oraz wiedza i umiejętności naszych ekspertów były wykorzystywane nie tylko w programach międzynarodowych, ale także na potrzeby naszego kraju - podkreśla prof. Grzegorz Wrochna.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.