Górnicze związki zawodowe negatywnie oceniły wstępny projekt restrukturyzacji kopalni Brzeszcze w małopolskich Brzeszczach. Dokument zakłada znaczące ograniczenie wydobycia węgla w tym zakładzie i przeniesienie ponad połowy załogi do innych kopalń.
Prace nad programem naprawczym dla przynoszącej straty kopalni trwają od wiosny tego roku. W poniedziałek (7 października) przedstawiciele Kompanii Węglowej, do której należy kopalnia, przedstawili związkowcom kolejną wersję projektu restrukturyzacji.
Według związkowców z górniczej Solidarności, projekt zakłada redukcję stanu zatrudnienia do ok. 1,3 tys. osób w końcu 2014 r. (jeszcze wiosną twego roku załoga Brzeszcz liczyła ponad 3 tys. osób) oraz zmniejszenie wydobycia węgla do ok. 650 tys. ton rocznie.
- Kopalnia miałaby oprzeć swoje funkcjonowanie na jednej ścianie i jednym przodku. Przedstawiciele zarządu podkreślili jednak, że to jest dopiero projekt, a nie ostateczna decyzja. W naszej ocenie tak drastyczne cięcia nie dają żadnej perspektywy funkcjonowania kopalni w dłuższym okresie, więc nasza ocena tych propozycji jest jednoznacznie negatywna - skomentował Stanisław Kłysz, szef Solidarności w kopalni Brzeszcze i wiceszef górniczej Solidarności.
Przedstawiciele zarządu Kompanii Węglowej na obecnym etapie prac nad programem naprawczym nie komentują przebiegu rozmów ze związkowcami.
Potrzebę restrukturyzacji kopalni Brzeszcze zarząd Kompanii argumentuje złą sytuacją w branży górniczej (po ośmiu miesiącach tego roku Kompania ma 341 mln zł strat - red.) oraz koniecznością poprawy wyników finansowych nierentownej kopalni. W odpowiedzi związkowcy zaproponowali oparcie planu naprawczego na jak najszybszym wznowieniu wydobycia w pokładzie 510, gdzie prace wstrzymano po podziemnym pożarze w maju 2012 r.
- Tam zalega doskonałej jakości węgiel, który można sprzedać w bardzo dobrej cenie i znacząco poprawić w ten sposób kondycję ekonomiczną kopalni. Od tego powinniśmy zacząć, zamiast z góry ograniczać stan zatrudnienia, a dopiero później zastanawiać się, co możemy zrobić tak małą liczbą pracowników - wskazał Kłysz.
Według niego zarząd Kompanii i dyrekcja kopalni zobowiązały się do przeanalizowania możliwości ponownego uruchomienia eksploatacji węgla z tego pokładu.
Faktyczna restrukturyzacja kopalni Brzeszcze już się rozpoczęła. Z początkiem października ruszył proces przenoszenia części pracowników zakładu do innych kopalń. Na razie 102 osoby zostały przeniesione do kopalni Ziemowit w Lędzinach. Około 10 października kolejnych 80 pracowników ma rozpocząć pracę w kopalni Piast w Bieruniu.
Alokacja, czyli przenoszenie górników między kopalniami, jest częścią przygotowanego przez zarząd Kompanii programu, który do 2015 r. ma dostosować firmę do realiów rynkowych. Program ten nie został jednak dotąd zatwierdzony przez radę nadzorczą Kompanii, która zaleciła zarządowi opracowanie nowego dokumentu, opartego na realistycznych przesłankach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Drodzy górnicy z Brzezcz poco chcą zredukowć załoge do 1300 ? czy czaem nie bedziecie ruchem 2 pg ? NIE widzicie pod biurowcem aułt na czekich o niemieckich blachach?
taaa.. kazdy z Was ma racje... a przynajmniej tak uważa że tylko on wie co tak faktycznie nastąpi... i jesteście tego pewni... a tak na dobrą sprawę to możecie się tylko domyślać tak jak i ja domorośli fachowcy.. ja też tu pracuję i wiem że nic nie wiem ;) to co gadacie to tylko bezsensowne plotki które rosną do niewyobrażalnych rozmiarów i mieszacie sobie wzajemnie i innym w głowach i zaufajcie mi nikomu to na dobre nie wychodzi. Lepiej niech każdy weźmie się do roboty i zajmie się swoim. nie mówię tu o sprzedaży, bo to nie zależy od nas, ale jest to jedyny pewnik i jedyna szansa na to żeby się tu coś poprawiło.
Wiesz co jutro? Jakoś Prezesowi nie wierzę. A Ty wierzysz? Myślę że więcej racji ma aaa. TO KONIEC BRZESZCZ!
w poniedziałek gościł prezes Uszko na kopalni. Zapewnił, że kopalnia nie pójdzie ani na sprzedaż, ani do likwidacji. Potwierdził niestety też, że alokacje będą trwać nadal aż do poziomu 1300 pracowników
za jakis czas bydzie pg brzeszcze ruch silesia ii szybciej niŻ myslicie..
Nie ma pani Burmistrz.... więc na kogo spadnie teraz wina za alokację? Za nie sprzedany węgiel? Za restrukturyzację kopalni? hmm?
Ludzie, nie dajmy się robić w ch...Ja wczoraj rzuciłem legitymacją związkową, zróbcie to samo.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
a p. Kłysz tak pięknie przemawiał kilka miesięcy temu, że po jego trupie ktoś odejdzie z kopalni. A tu co? Ścianowcy poszli na Ziemowit już, a za chwilę odchodzi GRP na Ziemowita. I co panie Kłysz? Teraz brak odwagi wyjść do ludzi na masówkę powiedzieć co i jak??