W kopalni Sośnica-Makoszowy ruch Sośnica, należącej do Kompanii Węglowej, w czwartek (26 września) pojawili się uczestnicy Światowego Sympozjum Mechaniki Skał EUROCK 2013, które w tym tygodniu odbywało się we Wrocławiu. Wśród gości byli obecni prof. Tsuyoshi Ishida z Japonii oraz prof. Clovis Gonzatti z Brazylii.
Uczestnicy konferencji pojawili się w kopalni wczesnym rankiem. Ich wizyta rozpoczęła się od prezentacji zakładu oraz przejścia obowiązkowego szkolenia z zakresu bhp. Później już mogli z bliska poznać polskie górnictwo, a dokładnie ścianę N105 w pokładzie 408/4 na poziomie 950. Tam Krzysztof Kiełbiowski, dyrektor kopalni ds. produkcji, zaprezentował im proces wydobycia węgla, a także omówił zagrożenia jakie występują w zakładzie należącym do Kompanii Węglowej. Szczególnie dużo uwagi poświęcono zagrożeniu metanowemu, które w kopalni Sośnica-Makoszowy ruch Sośnica jest zakwalifikowane do IV kategorii, oraz profilaktyce prowadzonej w związku z występowaniem tego gazu. Goście mogli zapoznać się z klasycznymi rozwiązaniami w zakresie odmetanowania oraz obejrzeli chodnik odmetanowujący nad polem ściany.
- Widać było, że nasi goście są żywo zainteresowani funkcjonowaniem naszego zakładu. Już w czasie prezentacji kopalni zadawali mnóstwo pytań, a ich kolejna porcja padła już w czasie pobytu na dole. Żadne z nich nie pozostało bez odpowiedzi. Nasi goście mieli okazje zobaczyć pracę kombajnu oraz transport węgla. Zauważyłem, że sposób w jaki wydobywamy węgiel zrobił na nich wrażenie - zaznacza dyrektor Kiełbiowski, który dodaje, że goście przeszli 1700 m na dole, a pozostałą cześć trasy, liczącą w sumie 8 km, pokonali w kolejce.
Portalowi górniczemu nettg.pl udało się porozmawiać z prof. Gonzattim z uniwersytetu w Porto Alegre oraz z prof. Ishidą z Uniwersytety w Kioto na temat wrażeń jakie towarzyszyły czwartkowej wizycie w ruchu Sośnica.
- Bardzo się cieszę, że mogłem przyjechać do Polski na kongres i przy tej okazji skorzystać z możliwości zobaczenia tej kopalni. W Brazylii wydobywamy węgiel w oparciu o system filarowo-komorowy, tu zderzyłem się z zupełnie inną techniką eksploatacji złoża. Muszę także zaznaczyć, że wydobycie jest prowadzone w Polsce na znacznych głębokość, co jest powiązane z rosnącą liczbą zagrożeń. Widziałem jednak, że są stosowane najlepsze z możliwych rozwiązań, by zapewnić górnikom bezpieczną pracę. To robi wrażenie - zaznaczył prof. Gonzatti, który w dłoni ściskał bryłkę węgla, którą wziął na pamiątkę. Warto podkreślić, że czwartkowa wizyta w ruchu Sośnica miała dla naukowca z Brazylii dodatkowe znaczenie.
- Pamiętam jak 25 lat temu uczyłem się o systemie ścianowym z książek. Teraz po tak wielu latach w końcu miałem okazję zobaczyć go na żywo i z tak bliska. Było to dla mnie niesamowite przeżycie. Wrażenie zrobiło na mnie także profesjonalne podejście górników do wykonywanej pracy. Widać, że są to prawdziwi fachowcy.
Prof. Ishida podkreślił natomiast, że w Polsce jest już drugi raz. Pierwszy raz odwiedził nasz kraj 10 lat temu. Wówczas miał okazję zobaczyć Katowice i Kraków.
- Z tamtej wizyty zapamiętałem, że Polska to kraj bardzo życzliwych i uczynnych ludzi. Z takim podejściem spotkałem się także tu, na kopalni. Muszę przyznać, że to bardzo duży zakład i przede wszystkim bardzo bezpieczny. Jest on bardzo podobny w funkcjonowaniu do kopalni Kushiro, która jako jedyna działa jeszcze w Japonii - zaznaczył prof. Ishida, który dodał, że wizyta w ruchu Sośnica była niezwykle ciekawym doświadczeniem.
W galerii: Wizyta uczestników sympozjum EUROCK 2013 w kopalni Sośnica-Makoszowu ruch Sośnica. Gliwice, 26 września 2013 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Wyciepli dyr. pracowniczego i jego najlepszego kierownika. :) Wreszcie.
panowie szczegóły, obaj dyrektorzy dalej urzędują. Jakie ruchy
Dziękujemy panie prezesie. Pora na dalsze odważne ruchy kadrowe w Makoszowach.
Nie zmarł, tylko poległ na posterunku. Oddał stołek z przyczyn zdrowotnych, bo słaby wzrok miał. Nie widział tego, co wszyscy widzieli wokół.
a kto zmarł?
Żałoby po dyrektorze nie widać. Sporo ludzi zadowolonych jest.
Jedyną szkodą będzie kilka tysięcy zwolnionych ludzi . A gminy nachapać się chcą . Jak i mieszkańcy . Polak tylko patrzy żeby w swojej misce mieć !!!
Do prawika: ja ci zatrudnię babę i zapiszę na 4 soboto-niedziele a ty będziesz mnie popierał. pomysłodawca
Może zdzisław sam na te pomysły nie wpada. Moze kto inny wymyśla a on tylko wykonuje? Bo taki usłużny jest.
Do Zdzisława B Szanowny Panie Zdzisławie Czy Pan kiedykolwiek zastanowił się dlaczego Kopalnia Sośnica-Makoszowy jest tak znienawidzona przez wielu (to nie są pojedyncze osoby lecz prawdopodobnie tysiące osób)mieszkańców Przyszowic i Paniówek. Dlaczego takie wrogie nastroje związane ze szkodami górniczymi dotyczą tylko waszej Kopalni (o innych nie słychać)? Czy ta wrogość powstała z dnia na dzień czy była budowana przez służby kopalni przez wiele lat? Czy KWK Sośnica-Makoszowy przetrwa te "wojne" którą sama rozpętała? Jak długo jeszcze wytrzymacie? Czy Kopalnia nie powinna w tej ciężkiej sytuacji dla górnictwa odpuścić spory naprawić szkody i przeprosić mieszkańców bo jeszcze nie jest za późno? Czy Pan ma świadomość że z mieszkańcami Gminy Gierałtowice których przez dziesięciolecia Kopalnie uczyły (zmuszały do nauki) Prawa górniczego i walki o swoją własność nie wygracie?
Masz pan u mnie załatwione. Wiem, że panu ciężko po stracie jednego z dyrektorów.
już mam dosyć tych złych komentarzy na temat naszej kopalni ze strony nie których mieszkańców Gminy Gierałtowice którzy są wrogo nastawieni Dajcie już spokój kopalni i nie wypisujcie niepotrzebnych oraz nieprawdziwych bzdur lepiej pomóżcie ludziom tym którzy potrzebują pomocy, a za nie długo to i tak wam pozamykają radnych i Wójta za przekręty w waszej Gminie lepiej o tym napiszcie Teresa i poszkodowany żeby wszyscy o tym wiedzieli.
Tylko nie wpuszczajcie ich do działu przetargów bo będzie wsypa i przylecą służby.
Ciekawe czy zapłacili po 1000pln od osoby?
Szanowni Goście powinni zobaczyć szkody górnicze jakie kwk sośnica makoszowy robi w Gminie gierałtowice. Jak nie pokazali to nic straconego bo pewnie za niedługo do przyszowic też przyjadą GOŚCIE i to z zagranicy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! zobaczyć szkody!!!!!!!!!!!!!!
Szkoda, ze nikt nie zaprosil prezesa Olszowskiego. On by im to wszystko wytlumaczyl lepiej. Nie zeby bylo zle, ale po prostu Olszowski zrobil by to naprawde doskonale. Jak zawsze.