Brazylia, chociaż przeciętnemu zjadaczowi chleba kojarzy się głównie z piłką nożną, kawą, sambą i karnawałem, jest przede wszystkim krajem szybkiego rozwoju gospodarczego.
W ciągu ostatnich dziesięciu lat produkt krajowy brutto wzrósł 3-krotnie w przeliczeniu na jednego mieszkańca i Brazylia trafiła do czołówki światowych gospodarek. W 2011 r. zajęła ze swoim PKB 6. miejsce - po Francji a przed Wielką Brytanią. Jest krajem ogromnym - 8,5 mln km kw. powierzchni i ludnym - ponad 200 mln mieszkańców.
Brazylia swoją obecną pozycję gospodarczą zawdzięcza w dużej mierze górnictwu. Brazylijski Instytut Górnictwa Ibram oszacował, że w 2011 r. kraj ten wyeksportował kopalin za ponad 43,5 mld dolarów a importował za niewiele ponad 10 mld dolarów. Wydobycie i eksport wielu surowców stawia to państwo w światowej czołówce: ruda żelaza - 2. miejsce, boksyty - 4., mangan - 2., cyna - 3., niob - 1. Poza tym intensywnie eksploatuje się tam złoża: ropy naftowej, gazu ziemnego, węgla kamiennego, boksytów, cyrkonu, fosforytów, cynku, ołowiu, niklu, chromu, siarki, miedzi, uranu, soli kamiennej oraz kamieni szlachetnych i półszlachetnych.
Jednakże to ruda żelaza jest zdecydowanie największym hitem brazylijskiego przemysłu wydobywczego. W 2010 r. stanowiła prawie 82 proc. całego górniczego eksportu. Brazylia jest drugim na świecie jej producentem i ma taką pozycję, że może dyktować ceny nawet chińskim odbiorom. Czyni to koncern Vale, który jest największą w świecie firmą wydobywającą rudę żelaza i drugą największą spółką górniczą - po BHP Billiton.
Na brazylijskiej eksportowej liście - obok rudy żelaza - poczesne miejsce zajmuje wspomniany już niob, złoto - 12. miejsce w świecie w produkcji i ponad 4,6 proc. eksportu w 2010 r. Miedź jest czwartym najważniejszym minerałem na krajowej liście eksportowej, co stanowi 4,1 proc. całości wywozu minerałów.
Pomimo słabszej koniunktury na rynkach światowych spowodowanej kryzysem i recesją gospodarczą, w 2011 r. brazylijski eksport towarów intensywnie się rozwijał, co jest spowodowane głównie znacznym uzależnieniem gospodarek krajów rozwiniętych od oferowanych produktów i gwałtownym wzrostem cen surowców na rynkach międzynarodowych - informuje Ambasada RP w Brasilii.
I wszystko wskazuje na to, że nadal Brazylia utrzyma swoją pozycję czołowego eksportera wielu minerałów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.