Główny Instytut Górnictwa od wielu lat posiada rozwiniętą współpracę naukowo-badawczą z chińskimi instytutami z obszaru górnictwa. W ostatnich latach współpraca ta ma również charakter komercyjny, szczególnie owocny w obszarze takich zagrożeń górniczych, jak sejsmiczne, tąpaniami, metanowe.
Prace naukowo-badawcze wykonywane w Instytucie tworzą podstawy nowoczesnego i bezpiecznego górnictwa w Polsce, a wiele z nich znalazło zastosowanie w górnictwie światowym, m.in. w Chinach. Dynamiczny rozwój chińskiego górnictwa węgla kamiennego sprawia, że oczekujemy, iż w najbliższych latach zakres tej współpracy wzrośnie.
10 września 2013 r. gościła w GIG delegacja chińska z udziałem przedstawicieli China National Coal Association (Narodowe Chińskie Stowarzyszenie Węgla), Huainan Mining Industry Group (Przedsiębiorstwo Górnicze Huainan) oraz Tiandi Science and Technology Company (Kompania Naukowo-Technologiczna Tiandi).
Głównym tematem rozmów były nowe techniki i technologie stosowane w górnictwie węgla kamiennego oraz zagadnienia bezpieczeństwa pracy. Szczególnym zainteresowaniem chińskich gości cieszyły się opracowania i nowoczesne rozwiązania z zakresu zwalczania różnego rodzaju zagrożeń naturalnych, szczególnie wybuchów metanu, pyłu węglowego i pożarów, oraz nowoczesnego przetwórstwa węgla. Kopalnie węgla w XXI w. są bowiem nie tylko producentem surowca do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, ale także do produkcji paliw gazowych i płynnych oraz poszukiwanych surowców chemicznych. GIG dysponuje w tym zakresie wysoko wykwalifikowaną kadrą naukową, ale także specjalistycznymi, akredytowanymi laboratoriami, poligonami doświadczalnymi.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.