Przedstawiciele kilku znanych francuskich firm odwiedzili w środę (11 września) Kompanię Węglową, by zapoznać się ze specyfiką działania firmy oraz nawiązać kontakty gospodarcze - poinformowało portal górniczy biuro prasowe spółki.
- Chcieliśmy zobaczyć jak funkcjonuje największy gracz na rynku węgla w Europie. Jesteśmy pod wrażeniem. Mamy nadzieję, że to początek naszej współpracy - powiedział tuż po spotkaniu Michel Oldenburg, szef Francuskiej Agencji ds. Międzynarodowego Rozwoju Przedsiębiorstw, która zorganizowała wizytę.
Przedsiębiorcy z Francji przyjechali do Polski na Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego "Katowice 2013". Podkreślali jednak, że wizyta w KW była jednym z najważniejszych punktów ich pobytu nad Wisłą.
- Polska jest dla francuskich firm z branży górniczej jednym z najciekawszych i największych rynków. Dlatego od samego początku zależało nam, by odwiedzić Kompanię Węglową, głównego gracza na rynku węgla. Mamy nadzieję, że uda nam się nawiązać stałą współpracę - stwierdził Michel Oldenburg.
Goście z Francji mieli okazję z bliska przyjrzeć się pracy górników z kopalni Piast. Później na spotkaniu, które odbyło się w Centrali KW zaprezentowano im charakterystykę firmy. Podkreślając, że Kompania to nie tylko największy producent węgla w Polsce, ale i w Europie. Przedstawiono także plany firmy obejmujące m.in. inwestycje, czyli budowę elektrowni oraz kopalni na Lubelszczyźnie.
Kopalnia to skomplikowany organizm, który mogliście państwo oglądać na dole. Tam jest myśl techniczna, nowoczesny sprzęt i bardzo duży wysiłek ludzi - mówił Leszek Kloc, dyrektor pionu produkcji KW SA.
Francuscy przedsiębiorcy byli pod wrażeniem zarówno samej kopalni, jak skali całego przedsiębiorstwa.
Wśród francuskich przedsiębiorców znaleźli się m. in. przedstawiciele Manitou Group, firmy produkującej maszyny dla górnictwa, Colas, lidera w dziedzinie infrastruktury drogowej, KES East Europe, producenta brykietów z węgla, Soldata, firmy zajmującej się nowoczesnymi technologiami pomiarowymi oraz Grupy IPI, firmy zajmującej się połączeniami hydraulicznymi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ale ci dobrzy ludzie wycięli swoje górnictwo 40 lat temu. Przyjechali uczyć jak jest "po"...,