Środa (11 września) jest kolejnym dniem, kiedy polska waluta zyskuje, a ruch ten jest wywołany przede wszystkim lepszymi nastrojami na światowych rynkach. Im bliżej wrześniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej, tym potencjał wzrostu złotego będzie mniejszy - wskazują dilerzy.
- Generalnie na rynku jest stabilnie; złoty kolejny dzień zyskuje, w tym tygodniu jest dobry okres dla polskiej waluty. Lepiej mają się także obligacje. Widać, że jest nimi zainteresowanie, co przekłada się na zakup złotego przez inwestorów - powiedział PAP diler walutowy z Banku BPH Marek Cherubin. - Złoty jest również wspierany lepszym sentymentem globalnym - dodał.
W ocenie dilera im bliżej przyszłotygodniowego posiedzenia Fed, tym zmienność na rynku walutowym może być większa.
- Przed Fed można się spodziewać większej zmienności. W kolejnych dniach tygodnia umocnienie złotego, w miarę zbliżania się wrześniowego posiedzenia Rezerwy może wyhamować, a tuż przed decyzją spodziewałbym się ustabilizowania lub nawet lekkiego osłabienia polskiej waluty - uważa Cherubin.
Część rynku uważa, że na posiedzeniu w przyszłym tygodnia Rezerwa Federalna może podjąć decyzję w sprawie ograniczenia skupu obligacji. Jednak po słabszych piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy, pojawiają się głosy, że decyzja Fed może być opóźniona do października.
Rynek długu kolejny dzień mocno zyskuje.
- Obserwujemy dzisiaj kontynuację wzrostów cen zapoczątkowaną w piątek. Ten ruch jest dosyć silny i ta siła wskazuje, że może jeszcze potrwać - powiedział diler SPW z BGŻ Piotr Kołuda. - Łagodzić skutki zmian w OFE pomagają uspokajające komentarze ze strony Ministerstwa Finansów.
Wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk wyraził w rozmowie z PAP opinię, że obecne zachowanie inwestorów wskazuje, że pierwsza reakcja na zapowiedziane przez rząd zmiany w OFE była nieadekwatna. MF chce także, by spotkania informacyjne z uczestnikami rynku na temat OFE odbywały się co kilka tygodni.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.