11 kopalń, 4 tys. pracowników - tak wygląda w skrócie serbskie górnictwo węgla kamiennego. Dejan Popović, sekretarz stanu w Ministerstwie Energetyki, Rozwoju i Ochrony Środowiska Republiki Serbii, podkreśla, że jego rząd zainteresowany jest współpracą w polskim górnictwem i przemysłem okołogórniczym.
Serbia jest szczególnie zainteresowana polskimi technologiami eksploatacji głębinowej węgla - podkreślił Dejan Popović po rozmowach z wojewodą śląskim Zygmuntem Łukaszczykiem. A to dlatego, że "polska technologia daje najlepsze wyniki".
Dodajmy, że kopalnie serbskie mają maksimum kilkaset metrów głębokości. Całe górnictwo w Serbii należy do państwa.
Serbowie przyjechali do nas na targi górnicze. Już wcześniej umówili się na spotkanie z wojewodą. Środowe (11 września) rozmowy były poświęcone między innymi prezentacji planów remontu kopalni Resavica i dwóch innych kopalń wchodzących w skład kompanii Resavica oraz projektowi otwarcia nowej kopalni zlokalizowanej w pobliżu termoelektrowni Drmno.
Wojewoda Łukaszczyk poinformował, że rozmawiał z misją gospodarczo-rządową Serbii o możliwości współpracy z polskimi firmami okołogórniczymi. W listopadzie do Serbii ma jechać reprezentacja polskich firm, by zbadać tamtejszy rynek górniczy na miejscu,
Serbia ma 269 zakładów górniczych, zatrudniających ok. 30 tys. pracowników. Produkują one ok. 78 mln t surowców mineralnych o wartości ok. 1,15 mld euro i mają 2-procentowy udział w serbskim PKB.
- Interesuje nas kompletny transfer technologii - górnicy z Polski będą musieli uczyć naszych górników jak wydobywać węgiel - powiedział wiceminister Dejan Popović.
Rząd serbski unowocześnić chce również górnictwo, tak węgla brunatnego (Serbia ma 7. co do wielkości rezerwy w świecie), jak i kamiennego.
W zmiany w tych pierwszych już angażują się polskie firmy pracujące na rzecz górnictwa. W kopalni węgla brunatnego Tamnava (w Zagłębiu Kolubara) działa system transportu dostarczony przez Kopex. Na serbskim górniczym rynku działa Nitroerg (Grupa Kapitałowa KGHM Polska Miedź). Ma tam fabrykę materiałów wybuchowych dla górnictwa...
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.