Klub Platformy Obywatelskiej złożył w Sejmie projekt ustawy o powiecie metropolitalnym - poinformowali śląscy posłowie PO. Lider śląskiej Platformy Tomasz Tomczykiewicz podczas konferencji prasowej w poniedziałek (2 września) zapewnił o poparciu dla tej inicjatywy ustawodawczej ze strony prezydenta RP, premiera i Klubu Parlamentarnego PO.
Poseł Marek Wójcik powiedział, że jeszcze we wrześniu projekt trafi do marszałka Sejmu i powinien być on procedowany przez "kilka miesięcy". Gdy ustawa wejdzie w życie, powiaty metropolitarne byłyby powoływane na mocy rozporządzenia wydawanego przez Radę Ministrów.
Marszałek województwa śląskiego powiedział, że powiat metropolitarny zostałby utworzony przez 14 gmin, członków założycieli Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. W jego opinii rzeczona ustawa to rozwiązanie "dobre nie tylko dla Śląska, ale też dla innych obszarów, gdzie powiaty metropolitalne potencjalnie mogą powstać".
Projekt, który trafi do laski marszałkowskiej po dokonanych poprawkach, zdaniem jej autorów, zawiera uniwersalne rozwiązania, dotyczące nie tylko aglomeracji katowickiej. Najważniejsza z poprawek dotyczy sposobu tworzenia powiatów metropolitalnych - miałyby one powstawać w drodze rozporządzenia Rady Ministrów wydawanego z inicjatywy rządu lub zainteresowanych samorządów.
W każdym przypadku rozporządzenie byłoby poprzedzone konsultacjami społecznymi. Po poprawkach w projekcie ustawy przewidziano przyjmowanie i wykonywanie strategii rozwoju powiatu, uchwalenie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, organizację i wykonywanie publicznego transportu zbiorowego, planowanie sieci i zarządzanie drogami krajowymi i wojewódzkimi, a także m.in. zadania dotyczące ochrony środowiska, wody, ścieków i odpadów, zaopatrzenia w ciepło, energię i gaz, promocji regionu czy tworzenia jednostek organizacyjnych o znaczeniu metropolitalnym.
Rada powiatu metropolitalnego liczyłaby nie 9, ale 15 czlonków. Byliby oni wybierani z okręgów większych niż jedno miasto, aby nie dochodziło do konkurencji między przedstawicielami poszczególnych miast. Zarząd powiatu byłby trzyosobowy.
Dochodami powiatu metropolitalnego miałyby być:
● idący za poszczególnymi zadaniami udział w podatkach, które obecnie trafiają do powiatów (PIT i CIT),
● tzw. premia za łączenie powiatów (zgodnie z ustawą o samorządzie terytorialnym, w okresie pięciu lat od połączenia jednostek, wspólna jednostka otrzymuje o 5 proc. większy udział w podatku PIT),
● zwolnienie członków powiatu oraz samego powiatu z tzw. janosikowego.
Poseł Wójcik ocenia, że koszty utworzenia powiatu metropolitalnego w aglomeracji katowickiej będą opiewały na kilkaset milionów złotych ubytku dochodów państwa z tytułu podatków i innych należności gmin.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.