W poniedziałek (2 września) o godz. 12 na ulicy Mariackiej w Katowicach odbędzie się otwarcie wystawy plenerowej "Kopalnia strajkuje..." - strajk i pacyfikacja kopalni Wujek 13-16 grudnia 1981 r. - poinformowało portal górniczy nettg.pl Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.
Ekspozycja jest pierwszą tego rodzaju wystawą plenerową poświęconą tragedii jaka miała miejsce 16 grudnia 1981 r. w katowickiej kopalni Wujek. Wystawa składa się z 24 plansz, na których zaprezentowano wiele niepublikowanych dotąd zdjęć.
Na co dzień opowiadamy o Solidarności, pacyfikacji i jej ofiarach w Muzeum Izbie Pamięci Kopalni Wujek. Jednak od dłuższego czasu myśleliśmy o tym, by tragiczną historię Wujka pokazać poza muzeum. Teraz nam się to udało dzięki współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności oraz dofinansowaniu z Muzeum Historii Polski - mówi Stanisław Płatek, przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK ,Wujek' Poległych 16 grudnia 1981 r.
Historia opowiedziana przez twórców wystawy zaczyna się planszą o kryzysie, który nastąpił w PRL na przełomie lat 70. i 80. Następnie opisano powstanie związków zawodowych, "karnawał Solidarności", wprowadzenie stanu wojennego, "odblokowywanie" zakładów pracy strajkujących na terenie województwa katowickiego, pacyfikację kopalni Wujek. Każdemu z zastrzelonych dziewięciu górników poświęcono osobną tablicę.
Zależało nam na tym, by zastrzeleni górnicy zostali pokazani również jako synowie, mężowie i ojcowie. Dlatego na tablicach prezentujemy fotografie z prywatnych zbiorów rodzin górników - podkreśla Robert Ciupa, dyrektor ŚCWiS.
Wystawę kończy tablica, na której przypomniano kolejne procesy funkcjonariuszy plutonu specjalnego ZOMO, którzy w końcu zostali skazani.
Patronat honorowy nad wystawą objęli: przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński, wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, marszałek województwa śląskiego Mirosław Sekuła oraz sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert. Projekt został dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra. Na ulicy Mariackiej wystawa będzie prezentowana do 23 września.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.