Koniec z myciem się w zimnej wodzie, w pięciu chłopa pod jednym prysznicem! Koniec ze smrodem mokrych ubrań na szychtę! - cieszą się górnicy starej części kopalni Knurów-Szczygłowice, którzy latami prosili o remont zaniedbanej łaźni.
Tego lata Kompania Węglowa obiecała, że nowoczesny, czteropiętrowy obiekt dla niemal 4 tys. pracowników dołowych i dozoru powstanie w ciągu 28 miesięcy na miejscu wyburzonej już zakładowej stołówki, przy wejściu głównym do ruchu Knurów.
Andrzej Szymała, wiceszef Działu Inwestycji kopalni, przyznaje, że stara łaźnia jest już kompletnie zniszczona.
- Zmiany będą kolosalne - zapowiada.
Krzysztof Leśniowski, lider kopalnianej Solidarności, trochę się obawia, by kryzys w branży nie pokrzyżował planów: - Sanepid już dawno zamknąłby starą łaźnię z przyczyn sanitarnych - przypomina.
Wtedy związkowcy wstawiali się w inspekcji, by jeszcze wstrzymano decyzję, bo bez pryszniców i szatni nie byłoby fedrowania.
- Mam nadzieję, że teraz nie skończy się jedynie na kolorowym projekcie - mówi związkowiec.
Wizualizacje budynku z barwną fasadą pokazano górnikom i bardzo im się spodobały. Obiekt zaprojektowała pracownia architektoniczna Szafron Szendzielorz Projekt ze Studzienic pod Pszczyną, która specjalizuje się m.in. w łaźniach górniczych. Według jej pomysłów powstały już lub powstaną nowoczesne budowle w kopalniach Silesia i Pniówek oraz Dębieńsko (na zamówienie czeskiej NWR).
- W Europie zachodniej nie mamy skąd podpatrywać wzorców, bo kopalń brakuje, a z Ukrainy czy Rosji ich przecież nie weźmiemy! Dlatego każdy detal łaźni górniczej na miarę XXI wieku musieliśmy wymyślać samodzielnie, drogą żmudnych analiz - Małgorzata Szafron-Szendzielorz wyjaśnia, że wielokrotnie spotykała się z szeregowymi górnikami, by wypytać, czego najbardziej im potrzeba w dobrej łaźni. Wśród wielu życzeń zaskoczeniem była np... palarnia, miejsce, gdzie szybko po wyjeździe z dołu można zaciągnąć się papierosem.
- W Knurowie pracownicy prosili też o trochę więcej intymności pod prysznicami, sugerowali ścianki działowe, by powstały mniejsze boksy - wylicza projektantka.
Palarnia powstanie w bliskim sąsiedztwie łaźni. Ścianki działowe okazały się niemożliwe do zaprojektowania ze względu na wymóg skutecznej dezynfekcji.
- Im więcej załomów, fug i zakamarków, gdzie mogą zagnieździć się drobnoustroje, tym gorzej - mówi Szafron-Szendzielorz, dodając, że nowością knurowskiego projektu będzie hybrydowość obiektu: część brudna i mokra, z łaźnią łańcuszkową na używane ubrania robocze, będzie zmyślnie odseparowana od czystej i suchej, w której wygospodarowano miejsce na indywidualne, zamykane szafki odzieżowe, gdzie górnik bezpiecznie pozostawi czyste ubrania, portfel, zegarek czy telefon.
Projektanci podkreślają, że z każdym obiektem tego typu rośnie ich praktyczne doświadczenie. Jedna z największych trudności polega na takim doborze rozwiązań i materiałów wykończeniowych, które mimo tysięcy użytkowników, niespotykanych w innych zakładach przemysłowych ilości brudu i pyłu, nawet po latach okażą się solidne i trwałe.
- Stąd m.in. odchodzenie od pękających kafli na korzyść specjalnych kolorowych żywic epoksydowych, które łatwo czyścić, a trudno np. poślizgnąć się i potłuc. Wykorzystaliśmy też w projekcie łaźni dobre pomysły z dawnych lat, czyli przestronne, szerokie ciągi komunikacyjne, by górnicy, którym przecież spieszy się po szychcie do domu, nie musieli tłoczyć się i denerwować w ciasnych korytarzach - zaznacza projektantka.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jonasz, ale to nie tak że ktoś idzie na kopalnię bo tak rozdmuchali. Ja mam inne wykształcenie w dziedzinie elektrotechniki a szukam pracy na kopalni bo nie da się siedzieć na bezrobociu. Po szkole u prywatnego nie dość że haruje się za grosze bo wyzysk to cudem jest żeby w ogóle przyjęli bez doświadczenia - bo niby jak po szkole mieć doświadczenie. I koło się zamyka.
Łaźnie górnicze na większości kopalń KW i KHW to tragedia i EPIDEMIA. Warunki w jakich się przebierasz i kąpiesz uwłaczają godności, lepiej mają zwierzaki w ZOO. A brak pralni dla tej gorszej części załogi (pracownicy firm zewnętrznych)i brak ubrań, bo te musisz sobie sam kupić. Jeśli nie pracujesz pod kopalnią tylko pod spółką to nie masz dobrej wypałąty (od 1300 do max 2100), nie masz ubrań, nie masz żadnego socjalu, masz jeszcze kartki za zjazd (od 5 do 15zł). Ogólnie wjeb..łem się w tą robotę, ale młodzieży nie polecam iść na kopalnie, bo sztucznie rozdmuchano, że będą potrzebni ludzie do pracy, stworzono Technika i zawodówki górnicze, a tak naprawdę ludzi potrzeba coraz mniej i bedzię ciągle tendencja spadkowa. W tym roku zamykają KWK Piekary i Którąś kopalnie z okręgu Rybnickiego już nie pamiętam którą. Trzeba się pchać tam gdzie nie ma ludzi np. operator dźwigu to są zawody z przyszłością i tam zrobisz w kraju koło 4000zł a za granicą koło 12000-15000tyś zł, tak tyle pieniędzy. I nie słuchajcie, bo górnik to twardy chop. Większość to alkoholicy, rozwodnicy co nawet alimentów nie płacą i to ma być twardy chop?!?! Twardy będziesz jak zarobisz na tyle żeby cała twoja rodzina żyła godnie, dzieci miały ciuchy, zeszyty i raz w roku jeździły na wakacje. A kwestia emerytury? Po 25 latach jeśli Tusek nic nie zmieni,ale co Ci po emeryturze jeśli górnik od gorąca, braku tlenu itp. żyje średnio 63 lata, a reszta zawodów oscyluje w granicach 81-87. Nie mam do nikogo pretensji nikt mi nie kazał się pchać na górnika, ale przestrzegam, że to nie jest wartr !!!...NIE POLECAM PRACY GÓRNIKA...!!!
Cala kopalnie Knurow-Szczyglowice ciegnie ruch Szczyglowice. Knurow w wiekszosci stoi a na Szczyglowicach fedruje sie ciagle, w weekend lacznie chyba tylko 3 zmiany stoja, a cala smietanke ze wydobycie zbiera knurow, w Szczyglowicach nic sie nie zmienia, nic nie inwestuja, ciagle oszczednosci.
tak tak bredzenie na silesi stłoczono 1300 pracowników na przestrzeni 100m2 na 1300 filoli dano haki 2 razy gęściej niż na starej łażni na 1300 fizoli zrobiono 80 pryszniców basenowych nie ustawisz sobie tem wody a natrysk wyłącza sie co 15s smród na brudnej części mimo wętylacji jest jagby tam padline trzymano natomiast łażnia dozoru jest zupełnie inna są schowki na cenne żeczy są szafki na brudne podgrzewane na czyste też szafki jest klimatyzowana jeżeli ta sama baba będzie projektować wam tą łażnie to juz wyrazy współczucia ps są przypadki że sie urywają haki same od siebie