Projekt czwartej ustawy deregulacyjnej na początku września powinien trafić do konsultacji społecznych i międzyresortowych - poinformowało w środę PAP biuro prasowe resortu gospodarki. W projekcie zawarto m.in. szereg zmian podatkowych.
Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński poinformował na swoim blogu, że we wtorek kierownictwo resortu przyjęło projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, czyli tzw. czwartej ustawy deregulacyjnej.
"W projekcie ustawy zawarto 47 rozwiązań z zakresu prawa gospodarczego, wymagających zmian w ponad 30 ustawach. Bilans wprowadzanych rozwiązań dla przedsiębiorców jest pozytywny i wynosi 640 mln zł rocznie" - napisał Piechociński. Wyjaśnił, że oszczędności dla firm mają wynikać przede wszystkim z redukcji obowiązków informacyjnych.
Wicepremier wskazał, że wśród przygotowanych w ministerstwie propozycji znalazł się m.in. "pakiet portowy" - przepisy zwiększające konkurencyjność polskich portów i terminali przeładunkowych (Szczecin-Świnoujście, Gdynia, Gdańsk). Przewidywane jest skrócenie terminu czasu trwania kontroli granicznych w portach morskich do 24 godzin oraz wydłużenie terminu na rozliczenie VAT w imporcie przez tzw. upoważnionych przedsiębiorców.
Ponadto w projekcie zawarto wyłączenie z VAT usług bezpłatnej pomocy prawnej udzielanej osobom niezamożnym, zniesienie obowiązku uzyskiwania płatnego potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego dla celów VAT czy zwolnienie z podatku dochodowego wartości dowozu pracownika do zakładu pracy transportem zbiorowym organizowanym przez pracodawcę.
Ministerstwo Gospodarki proponuje także uproszczenie rozliczeń podatkowych w przypadku, gdy przyjmowanie zaliczek rejestrowane jest za pośrednictwem kasy fiskalnej oraz wprowadzenie "Wiążącej informacji akcyzowej", umożliwiającej uzyskanie interpretacji w zakresie klasyfikacji taryfowej oraz rodzaju wyrobu akcyzowego.
Resort przygotował także zmiany, które mają ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej, które nie są związane z podatkami. Chodzi np. o umożliwienie zachowania ważności orzeczenia lekarskiego przy zmianie pracodawcy, rozszerzenie możliwości udzielania poręczeń dla przedsiębiorców przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz wojewódzkie FOŚiGW czy zwolnienie mikrofirm z obowiązku przekazywania do GUS danych w roku rozpoczęcia działalności.
Ponadto MG proponuje zmniejszenie obowiązków płatników w zakresie ZUS, zwiększenie dostępności ubezpieczeń eksportowych gwarantowanych przez Skarb Państwa, zwiększenie dostępu do orzeczeń sądowych (publikowanie orzeczeń sądowych na stronach BIP), zmiany umożliwiające składanie oświadczeń w miejsce dotychczas wymaganych zaświadczeń.
Piechociński poinformował, że przy okazji prac nad ustawą przeprowadzony został - po raz pierwszy - tzw. test MŚP (czyli test oddziaływania regulacji na sektor małych i średnich firm), przygotowany przez PARP we współpracy z MG. "Jest też realizacja jednego z działań zawartych w programie Lepsze Regulacje 2015" - wyjaśnił wicepremier.
Zdaniem doradcy podatkowego, partnera w firmie MDDP Tomasza Michalika kierunek proponowanych zmian jest dobry - większość z nich była od lat postulowana przez określone grupy przedsiębiorców.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.