Po raz drugi w tym roku Kompania Węglowa (KW) zdecydowała się na zakup kosztownego wyposażenia dołowego kopalń w firmie leasingu finansowego. Dzięki tej formule spółka może kontynuować planowane inwestycje, mimo kryzysu na rynku węgla.
Pierwszą w tym roku taką umowę Kompania zawarła w czerwcu tego roku, zamawiając kompleks ścianowy dla kopalni Knurów-Szczygłowice. Teraz przedmiotem umowy jest kompleks ścianowy dla kopalni Bolesław Śmiały. W obu przypadkach partnerem największej górniczej spółki jest konsorcjum Famuru, odpowiadającego za dostawę maszyn, oraz firmy Nordea Finance Polska, która organizuje finansową stronę przedsięwzięcia.
W obu przetargach Kompania zamówiła kompletny system wydobywczy dla kopalni - od obudowy zmechanizowanej, poprzez kombajn i niezbędne przenośniki, po kruszarki i inne urządzenia z całą niezbędną infrastrukturą i montażem. Tym samym dostawca odpowiedzialny jest za całość prac, gwarantując odpowiednią wielkość wydobycia węgla z tak wyposażonej ściany. Natomiast partner finansowy stwarza akceptowalne dla nabywcy warunki płatności.
- Zawarte umowy wpisują się w strategię umaszynowienia kopalń Kompanii na lata 2012-2015, która zakłada powierzenie wykonawcy doboru wyposażenia oraz zagwarantowanie deklarowanej wydajności kompleksu wydobywczego. Dodatkowo jeden dostawca maszyn i urządzeń ułatwia współpracę ze służbami kopalni i umożliwia szybsze rozwiązywanie problemów technicznych - wyjaśnił w piątek Tomasz Głogowski z biura prasowego Kompanii Węglowej.
Kompleks dla kopalni Bolesław Śmiały będzie przeznaczony do tzw. cienkich pokładów węgla (o grubości ok. 1,5 metra), które dominują w tej kopalni. W przeszłości takie pokłady często pomijano przy eksploatacji, nawet gdy były udostępnione do wydobycia, ponieważ uważano je za nieefektywne. Obecnie, dzięki odpowiedniemu sprzętowi, kopalnie są w stanie eksploatować cienkie pokłady z zyskiem. Nowy kompleks zostanie dostarczony kopalni jeszcze w tym roku, a jego eksploatacja rozpocznie się w lutym 2014 r.
- Zgodnie z umową wykonawca odpowiadał będzie za właściwy dobór maszyn i urządzeń do warunków górniczo-geologicznych ściany oraz za ich właściwą współpracę. Założeniem przeprowadzonego przetargu było wyłonienie takiego wykonawcy, który będzie zobowiązany do doboru maszyn i urządzeń gwarantujących średnią dobową wydajność w każdym miesiącu rozliczeniowym, w wysokości nie mniejszej niż 3,5 tys. ton węgla na dobę - wskazał Głogowski.
Kompania Węglowa to największa górnicza firma w Europie. Zatrudnia ok. 60 tys. osób w 15 kopalniach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Na Bolku jest jeszcze na 15 lot fedrowania, a jak KW do kasa na inwestycje to bydom mieć jeszcze na 50 lot węgla.
ciekawe jej pomogli a kwk piekary nie maja pieniedzy cza zamknac