Ponad dwa lata temu, przy Śląskiej Chorągwi ZHP powołano Harcerskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Jego funkcjonowanie, od początku powstania, wspiera Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW w Katowicach oraz wicewojewoda śląski Andrzej Pilot zwiedzili niedawno bazy letnie w Kokotku koło Lublińca, gdzie przebywa ponad 200 harcerzy z całej Polski uczestniczących w ekologicznych obozach letnich - informuje katowicki WFOŚiGW.
W trakcie obozów harcerze poszukują terenów zagrożonych ekologicznie, uczą się segregacji odpadów, składowania w workach oraz sposobów minimalizowania i utylizacji śmieci, a także bezpiecznego przebywania w lesie oraz umiejętnego zachowania w otoczeniu przyrody.
Dzięki temu - jak mówi hm. Andrzej Lichota - komendant Śląskiej Chorągwi ZHP - uczymy szacunku do przyrody i jej piękna, a harcerze stają się pełnowartościowymi partnerami dorosłych w walce o ochronę środowiska.
- Realizowany w trakcie obozów ciekawy i praktyczny program edukacji ekologicznej wdrażający młodym ludziom prośrodowiskowe codzienne nawyki jest najlepszym dowodem, że środki Funduszu wydawane na profilaktykę zdrowotną i edukację ekologiczną są pożytecznie i konkretnie wykorzystywane - stwierdziła zwiedzając obozy prezes Gabriela Lenartowicz.
Chorągiew Śląska ZHP organizując co roku letnie obozy z ekologicznym programem, w których uczestniczy ok. 2 tysięcy dzieci, jest w promowaniu i utrwalaniu proekologicznych zachowań, sprawdzonym ale nie jedynym partnerem Funduszu.
Tylko w tym roku WFOŚiGW przeznaczył na ten cel blisko półtora miliona złotych dofinansowując 15 organizacji zajmujących się profilaktyką zdrowotną dzieci, w tym: ZHP, Akcje Katolickie, PCK, Katolickie Ogniska Wychowawcze czy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.
Tego lata z dofinansowania Funduszu korzysta ponad 7,5 tys. dzieci wyjeżdżających zarówno na tereny czyste ekologicznie w województwie śląskim jak Wisła, Węgierska Górka, Wapiennica, Poraj, Pająk czy Jeleśnia, jak i do ośrodków w województwach zachodnio-pomorskim i pomorskim (Kołobrzeg, Jastrzębia Góra), warmińsko-mazurskim (Doba) czy małopolskim (Zakopane, Kamienica).
Szczególną wagę Fundusz przykłada do regionalnej edukacji przyrodniczej i ekologicznej realizowanej podczas wyjazdów na teren województwa śląskiego. Dlatego do wyjazdów dzieci i młodzieży do czystych ekologicznie miejscowości w regionie dopłaty WFOŚiGW są o ponad 100 procent większe.
W galerii: Prezes WFOŚiGW Gabriela Lenartowicz oraz wiewojewoda śląski Andrzej Pilot zwiedzają harcerskie bazy letnie w Kokotku koło Lublińca (zdjęcia WFOŚiGW Katowice).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ciekawe, gdzie harcerze mieli ekologię, jak ciupali sosny na tą idiotyczną budowlę?